Sadece Güreş
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 17:51
Advert Advert

CEMİL TEKİN YAZDI: YAĞLI GÜREŞ'E BU KURALI KİM GETİRDİ?

YAĞLI GÜREŞ'E BU KURALI KİM GETİRDİ?

YAĞLI GÜREŞ
Giriş Tarihi : 14-08-2022 10:47   Güncelleme : 14-08-2022 18:55
CEMİL TEKİN YAZDI: YAĞLI GÜREŞ'E BU KURALI KİM GETİRDİ?

Sevgili güreş severler; İlk olarak yazımın başında şunu söylemek istiyorum. Bugünkü yazım kısa ve net olacak.

Benim yağlı güreş için neler yaptığımı, bu uğurda neler kaybettiğimi beni tanıyan herkes bilir. Kaybetsekte biz doğruları yazmaya devam edeceğiz.

Bütün Başpehlivanlar bizim, hepsini çok severim ama bu doğruları konuşmayacağız anlamına gelmez. Balıkesir'de düzenlenmekte olan 62. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri'nin ikinci gününe yağlı güreş de bir saçmalık olan "üç nokta olayı" damga vurdu. Kim getirdi bu kuralı kardeşim? Böyle saçmalık mı olur. Peki mademki yönetmelikte böyle bir kural var bu kural adamına göre mi uygulanıyor, adamına göre mi esneklik yapılıyor, adamına göre mi karar veriliyor.

Dediğim gibi pehlivanların hepsi benim için aynı. Hepsi aynı değerde. Fakat Ali Gürbüz & Mehmet Yeşil Yeşil müsabakasında yeniş var mı? Var. Yönetmeliğe göre var. O halde yönetmenliğe göre var ise, Nedim Gürel & Ali Gürbüz maçında yeniş yok mu? O müsabakada bu saçma sapan bir kural olan "üç nokta kuralı" geçerli değil mi?

Daha bitmedi devam edelim. Güreşlerin ikinci turunda karşı karşıya gelen İsmail Balaban & Serhat Gökmen müsabakasında yeniş yok mu? Nedim Gürel & Ali Gürbüz maçında geçmeyen, Ali Gürbüz & Mehmet Yeşil Yeşil müsabakasında geçen ve tekrardan Serhat Gökmen & İsmail Balaban karşılaşmasında geçmeyen bu kural daha kimleri yakacak, kimlerin başına bela olacak...

Bu yaşananlar Tarihi Edirne Kırkpınar'da yaşansaydı, bunun vebali kimin olacaktı. Bunun hesabını kim verecekti.

Eski Başpehlivan, Kule Hakemi Vedat Ergin'in de dediği gibi; derhal, bir an önce bu kurul yönetmelikten çıkartılıp, puanlamaya tam hakimiyet getirilmelidir.

Son olarak da şunları söylemekte fayda görüyorum. Bu yeni kurulan oluşumda görev alacak kişilerin liyakat sahibi olmasına özen gösterilmelidir. Görev alacak kişilerin organizatör, kulüp başkanı ve hoca gibi kisvesi olmamalıdır. Eğer ki; tam tersi bugünkü gibi olursa bu son kaçınılmaz olur.

Kalın sağlıcakla...

AdminAdmin

YORUMLAR