Sadece Güreş
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 18:33
Advert Advert

ZEKERİYA UZUN: "TGGF TOPLANTILARINDA PROTOKOL HATASI"

Eski Kırkpınar Başpehlivanlarımızdan (1969 Yılı Kırkpınar Başpehlivanı) Kırklareli Babaeski'li merhum Nazmi Uzun'un mahdumu (Oğlu) Ziraat Yüksek Mühendisi Zekeriya Uzun, "TGGF TOPLANTILARINDA PROTOKOL HATASI" konu başlıklı bir yazıyı kaleme aldı.

YAĞLI GÜREŞ
Giriş Tarihi : 03-12-2022 11:29   Güncelleme : 03-12-2022 11:40
ZEKERİYA UZUN:

Zekeriya Uzun yazmış olduğu yazısında, "Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası protokolde Türkiye Geleneksel Güreşleri Federasyonu Başkanının hemen solunda durur, durmalıdır.

"Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri"ni düzenleyen Edirne Belediyesi 1946'dan, Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ise, 2017'den bu yana Ata Sporumuzun içinde yer almaktadır.

Ama; Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası 1361 yılından bu yana Ata Sporumuzun asli unsuru, organizatörü, en önemli figürü, değeri, dünyada modern anlamdaki sponsorluğunun ortaya çıkış noktası ve ana kaynağıdır.

Bu ülkenin her bir ferdi Türk Milletinin milli ve geleneksel kültürünü öğrenmek zorundadır.

Biz sadece kendi kültürünün kıymetini, değerini bilmeyen bir toplumuz.

Sömürü düzeninin kurucusu Batı medeniyeti bizim milli değerlerimizi alıp bilimle işlemesi sonrasında hem bize hemde tüm dünyaya yeni bir başlangıçmış gibi pazarlıyor. Biz de bu durumu sadece seyrediyoruz...

Hiç kimse, hiçbir kurum ve kuruluş kendini Yağlı Güreşin sahibi zannetmesin...

Bu geleneğin ve milli kültürün gerçek sahibi Altaylardan, Balkanlara, Macaristan'a, Türkistan'a, Urumçiye, Kerkük'e, Edirne'ye kadar yüz milyonlarca Türk'ün kendisidir.

Dünyada milli kültürünü ve geleneksel değerlerini modernleştirme adı altında yok edebilen tek milletiz...

Yok etmek kolay yaşatmak zordur." ifadelerinde bulundu.

AdminAdmin

YORUMLAR