Sadece Güreş
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 18:24
Advert Advert

Bir yiğitten daha ne beklenir ki...

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 21-01-2023 12:42

Maşallah diyerek başlayalım bu yiğidi anlatmaya...

Rabbime şükürler olsun; Bizim yiğitlerimiz her biri birbirinden maharetli, birbirinden üstün. El elden üstündür misali her biri ayrı bir yiğit, her biri ayrı bir destan, pehlivanların piri üstadı Hz. Hamza'dan bu yana.

Bakın hele şu yiğide; Rabbim bir pehlivan da, bir yiğitte, bir koçyiğitte olması gereken her şeyi vermiş koca yiğide maşallah. Koç o İsmail Koç. Adına, soyadına yaraşır bir yiğit.

Hani söz vermişti Hz. İbrahim Peygamber bir oğlu olursa kurban edecekti; Allah'a...

Doğdu İsmail, söz vermişti İbrahim Peygamber kurban edecekti, Oğlu İsmail'i Allah'a. Koç indi gökten, İbrahim Peygamber sözüne sadık kaldı, kalacak diye. Ve tabii gözünün nuru oğlu İsmail'in Allah'a kurban olma yolunda hiç tereddütsüz teslimiyetine...

İki güzel olayın tecellisi birleşmiş bu yiğitte. Allah için kurban olacaktı İsmail. Merhamet etti Rabbim; Gökten melekler ile gönderdi Koç'u. İsmail değil, Koç kurban olsun diye. Böyle de bir maneviyat yüklü; adın da ve soyadın da bu koca yiğidin.

1.96 cm.'lik boyu 135 kg. ağırlığı ile adeta dev adam. Korkutmasın iri vücudu, sert mizacı sizi. Özün de çok yufka yürekli, alçak gönüllü, büyüğüne saygılı, küçüğüne sevgilidir koca yiğit. Diğer yiğitler gibi maneviyatı da oldukça yüksektir. Aman nazar değmesin inşallah.

Koca yiğit, gizli tutar birçok ibadetini. Bilenler bilir onu. Bu yüzdendir lakabı da Sofi. Er meydanlarının koca yiğidi Sofi İsmail.

Yakışıyor boyu, posu, heybeti. Yiğitçe yaptığı güreşlerle yakışıyor er meydanına her yiğit gibi. Fazlası var, eksiği yok bir yiğit. Dosta güven, rakibe korku salıyor bu yiğit. Hz. Hamza'ya söylenen söz bir de onun için söylenmiş sanki. "Heybetini gizli tut yiğidim. Duruşun ölümü korkutuyor" misali. Ata sporu Peygamber sporu yaptıklarındandır üzerlerindeki heybet. Manevi bir güç de var onlarda; Salavatsız çıkmaz hiçbir yiğit er meydanına. Besmelesiz giymez Ata'dan, Dede'den yadigar kispetini. Dualıdır onlar; Ana'dan, Baba'dan, Ata'dan, Dede'den...

Koca yiğit, koçyiğit; Dilerim kendinden sonra nice yiğitler de yetiştirirsin.

Saygılarımla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Hakkını helâl et Ali! Kırkpınar'a ramak kala, 7-8 gün kala Kırkpınar öncesinde yaşananlar! Devletin zirvesi değişmedi, sen niye değiştin? Iğdırlı Hasan Pehlivan! Nihayet beklediğimiz, yıllardır dert edindiğimiz karar alındı! Zahmetsiz rahmet aramayın! HAYRET EDİYORUM, AKLIM ALMIYOR! Devlete açık mektup! Yörük Ali Destanı Tebrikler Ali! Tarihine düşman sözde gazeteciler türedi İstifa! Neden? Makam sahibi ve para babaları önünde boyun eğenler var? Cazgır kimdir? Her yöneticinin birçok yalakası vardır! Kim mağdur? YA O KOL KOPACAK, YA DA O ÇARK DURACAK! Örümcek Adam! Yaralı Aslan Cengizhan! Konya Beyşehir'den kükredi bir koçyiğit! O BİR SARI FIRTINA! Toroslara mı çıktın Ali? Baba ben pehlivan olacağım! Ne anlar Hikmet hoca güreşten! TÜRK GÜREŞİNE ŞEREF GELDİ, ŞEREF VERDİ MİNDERDE PEŞREV ÇEKEN TÜRK Ne yaptın sen Mustafa? Yakışır Karapürçek'e Türkiye'nin gözü, kulağı Sakarya'da. Sakarya'nın siyasileri, hamileri, abileri, nerede? Siz şu Atasözünü duydunuz mu hiç? Sakın kaybetmeyin Ahmet Kavakçı'yı Denizli; sahip çık yiğidine, sahip çık Raşit'ine KİM KAZANDI? KİM KAYBETTİ? Sözüm güreş camiasına Minder mayosuz olmaz da, er meydanı kispetsiz olur mu? Mehmet Keçe Atak Usta İrfan Şahin Usta Necati Başar Aday Adayı Yanlış Yer, Yanlış Zaman Başpehlivanlar Şapkalı amca sen haklısın, İsmail Pehlivan sen de haklısın Kim bu er meydanındaki güzel? Pehlivana sen gel, sen gelme denilirmiş! Ne umduk ne bulduk Ters köşe yaptın sen beni başkan! Şampiyon burada Hendek'li nerede? Orada bir usta var çok uzakta Dualı Çayırdaki purolu monşerler kim? Cemil'e imkânsız de! İki Şehir Arasında Araftayım Pehlivan! Geliyor gelmekte olan SEN GEL, SEN GELME PEHLİVAN Kim ustadır, kim değil Derler, derler her şey derler Neredesin Fethi Baba? Sözüm kim'e? Sizce kim haklı? KEMER KİMİN? KİM BU DEMİR ADAM KARA YILAN OSMAN AYNUR GÖLCÜK'LÜ YILDIRAY PEHLİVAN Gölcük'lü Nedim Pehlivan Altı yapısı olmayanın, üst yapısı sağlam da değildir Yeşil Pehlivan O bir koca yörük Yine Samsun ve yine bir yiğit KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ Faruk Akkoyun Pehlivan Onlar Ailecek Pehlivan: Anne, Baba, Oğul Pehlivan Yağlı güreş ve usta Bir ol da gel Er Meydanlarından Deprem Meydanlarına Dev Adam Ertuğrul Pehlivan Yatağı Samsun (Fatih Atlı) Çay Ocağından Er Meydanlarına Bizde Yiğitler Bitmez: "Sarı Dev, Karamürsel'li Boşnak Hüseyin" Yağlı Güreş ve Askerlik Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara! O KENDİNİ BİLİYOR Feda-Kâr Vefa-Kâr KİM BU KILICI TUTAN EL? Er Meydanlarımızı Pehlivansız Bırakma Başkanım Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar DELİ HİKMET Kispet olursa, kısmet de olur! İsa'yı ararken, Musa'dan mı olduk! Yirmisinde Genç Aslan, Kırkbeşinde Yorgun Aslan! KAYBETTİK! Birçok suçlu var, bir de suçsuz var, kim suçlu, kim suçsuz! DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL YAĞLI GÜREŞ VE BUKALEMUN CÖMERTLİK SADECE PARA İLE Mİ? GÜÇ İLE Mİ? MAKAM İLE Mİ? OLUR Kitabın ortasından konuşmaya devam edeceğiz Yoruldun be Ali! Feda "Kâr" Başpehlivanlık mı? Boşpehlivanlık mı? Vakti geldiğinde konuşacağız