Sadece Güreş
HV
11 HAZİRAN Pazar 02:42
Advert

Bir yiğitten daha ne beklenir ki...

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 21-01-2023 12:42

Maşallah diyerek başlayalım bu yiğidi anlatmaya...

Rabbime şükürler olsun; Bizim yiğitlerimiz her biri birbirinden maharetli, birbirinden üstün. El elden üstündür misali her biri ayrı bir yiğit, her biri ayrı bir destan, pehlivanların piri üstadı Hz. Hamza'dan bu yana.

Bakın hele şu yiğide; Rabbim bir pehlivan da, bir yiğitte, bir koçyiğitte olması gereken her şeyi vermiş koca yiğide maşallah. Koç o İsmail Koç. Adına, soyadına yaraşır bir yiğit.

Hani söz vermişti Hz. İbrahim Peygamber bir oğlu olursa kurban edecekti; Allah'a...

Doğdu İsmail, söz vermişti İbrahim Peygamber kurban edecekti, Oğlu İsmail'i Allah'a. Koç indi gökten, İbrahim Peygamber sözüne sadık kaldı, kalacak diye. Ve tabii gözünün nuru oğlu İsmail'in Allah'a kurban olma yolunda hiç tereddütsüz teslimiyetine...

İki güzel olayın tecellisi birleşmiş bu yiğitte. Allah için kurban olacaktı İsmail. Merhamet etti Rabbim; Gökten melekler ile gönderdi Koç'u. İsmail değil, Koç kurban olsun diye. Böyle de bir maneviyat yüklü; adın da ve soyadın da bu koca yiğidin.

1.96 cm.'lik boyu 135 kg. ağırlığı ile adeta dev adam. Korkutmasın iri vücudu, sert mizacı sizi. Özün de çok yufka yürekli, alçak gönüllü, büyüğüne saygılı, küçüğüne sevgilidir koca yiğit. Diğer yiğitler gibi maneviyatı da oldukça yüksektir. Aman nazar değmesin inşallah.

Koca yiğit, gizli tutar birçok ibadetini. Bilenler bilir onu. Bu yüzdendir lakabı da Sofi. Er meydanlarının koca yiğidi Sofi İsmail.

Yakışıyor boyu, posu, heybeti. Yiğitçe yaptığı güreşlerle yakışıyor er meydanına her yiğit gibi. Fazlası var, eksiği yok bir yiğit. Dosta güven, rakibe korku salıyor bu yiğit. Hz. Hamza'ya söylenen söz bir de onun için söylenmiş sanki. "Heybetini gizli tut yiğidim. Duruşun ölümü korkutuyor" misali. Ata sporu Peygamber sporu yaptıklarındandır üzerlerindeki heybet. Manevi bir güç de var onlarda; Salavatsız çıkmaz hiçbir yiğit er meydanına. Besmelesiz giymez Ata'dan, Dede'den yadigar kispetini. Dualıdır onlar; Ana'dan, Baba'dan, Ata'dan, Dede'den...

Koca yiğit, koçyiğit; Dilerim kendinden sonra nice yiğitler de yetiştirirsin.

Saygılarımla...

YORUMLAR