Sadece Güreş
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 17:17
Advert Advert

Birçok suçlu var, bir de suçsuz var, kim suçlu, kim suçsuz!

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 03-10-2022 08:22

Ata sporumuza, Peygamber sporumuza gereken ilgiyi, alakayı, desteği, önemi, ehemmiyeti veremeyen devletimin zirvesi suçlu.

Er meydanlarına davul zurna eşliğinde güreşlerin finallerinde gelen en kallâvi yerde gölgede deri koltuklarda oturup çayını yudumlayıp meyvesini yiyen, er meydanındaki yiğitlerin sorunlarını görmeyen, duymayan, gözardı eden, istisnasız her görüşten siyasiler suçlu.

Ekmeğini, variyetini, servetini bu aziz milletin alın terinden, emeğinden kazanan paraya para demeyen, istediğine istediği miktarda para saçan, hak edeni göremeyen, görsede görmezlikten gelen, egosu tavan yapmış ağalar suçlu.

Ben yaptım oldu bak yaptı desinler diye, işin ehline verilip verilmediğine bakmadan, milletin halkın parası hak edene mi gidiyor hak yiyene, kan emici vampirlerimi gidiyor, bakmayan takip etmeyen güreş düzenleyen başkanlar suçlu.

Bir yıl boyunca çalışıp emek veren, yoktan harcayan, çalışıp çabalayıp günlerce kilometrelerce yol alıp arabada, camilerde, er meydanında, çimenlerde uyuyakalan yiğitlerin güreşlerini yönetirken dikkat etmeyen etki tepki altında kalıp, yanlı yada yanlış karar veren hakemler suçlu.

Kendi bölgesinde rakibinden güreşi isteyen, ağaya, paşaya, paraya biat edip güreş alıp, güreş bırakan pehlivanlar suçlu.

Ata sporumuz yağlı güreşe önem vermeyen, gözardı eden, destek olmayan kimi zamanda köstek olan protokol insanlarını yere göğe sığdıramayan, binbir türlü methiyeler düzen koltuklarını kabartan cazgırlar suçlu.

Üç kuruş menfaat görürüm yolumu yolluğumu bulurum diye, sabahın sekizinden akşamın dokuzuna protokolü reklâm eden, konuk eden, güreşten çok onları izleten, tanıtan, anlatan basın suçlu.

Velhasıl; makama, şana, şöhrete, paraya, variyete esir olan hakkı, hakikati, gerçekleri, doğruları gözardı eden, sümenaltı eden herkes suçlu.

Yok mu görevini layıkı ile yapanlar? Var elbette, onlar tüm olumsuzluklara, tüm zorluklara, tüm kurnazlara, fetbazlara, oyunbazlara rağmen düz ve dürüst kalmaya Ata sporumuza hizmet etmeye devam eden samimi gerçek hizmetkârlar. Onlar paraları, makamları, güçleri, kudretleri ile övünmez. Egolarını tatmin yoluna gitmez, sadece hizmet ederler. Gereğini gerektiği kadar, gerektiği zaman da yaparlar.

Eee bir de bu camiada suçsuz olanlar var. Üzerinde binbir türlü oyunlar oynanan, koskoca güreş camiasının yükünü sırtlayan, omuzlayan tüm olumsuzluklara rağmen ayakta durmaya çalışan, bu ulu çınarı ayakta tutmaya çalışan hiçbir organizasyonda öncelik tanınmayan, hali, hatrı, durumu, vaziyeti, variyeti sorulmayan, tamamen kendi imkânları ile bu camia içinde kalmaya çalışan, alt boylar ve onların vefakâr cefakâr aileleri var.

Yeter artık vakti gelmedi mi? Ata sporumuza, Peygamber sporumuza toptan bir çözüm bulmanın. Tepeden tırnağa bir değişimin tarihine, dokusuna, geleneğine, göreneğine dokunmadan, tahrip etmeden ettirmeden, bir değişimin, gelişimin zamanı gelmedi mi?

Vakti gelmedi mi? Görevi; ehliyetli, liyakatlı, ilgili, bilgili, hakkı hak bilen, hak edene hakkını vereceklerin göreve gelme vakti gelmedi mi?

İş bilenin, kılıç kuşananın değil miydi? Ortada bir suçlu aranıyorsa en zirveden en alta herkes ama herkes elini kalbine koyup, kalbini sorgulasın. Ben ne kadar suçsuzum, hatta ben ne kadar suçluyum diye. Hani biri çıkıp, ilk taşı hiç suçu olmayan en temiz kalpli atsın dese, kim cesaret edebilir ki elindeki taşı atmaya. Suçlu aramaya gerek yok. Her birimiz suçluyuz. Güçlünün değil, haklının yanında, hakkın yanında olmadığımız sürece.

Saygılarımla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Hakkını helâl et Ali! Kırkpınar'a ramak kala, 7-8 gün kala Kırkpınar öncesinde yaşananlar! Devletin zirvesi değişmedi, sen niye değiştin? Iğdırlı Hasan Pehlivan! Nihayet beklediğimiz, yıllardır dert edindiğimiz karar alındı! Zahmetsiz rahmet aramayın! HAYRET EDİYORUM, AKLIM ALMIYOR! Devlete açık mektup! Yörük Ali Destanı Tebrikler Ali! Tarihine düşman sözde gazeteciler türedi İstifa! Neden? Makam sahibi ve para babaları önünde boyun eğenler var? Cazgır kimdir? Her yöneticinin birçok yalakası vardır! Kim mağdur? YA O KOL KOPACAK, YA DA O ÇARK DURACAK! Örümcek Adam! Yaralı Aslan Cengizhan! Konya Beyşehir'den kükredi bir koçyiğit! O BİR SARI FIRTINA! Toroslara mı çıktın Ali? Baba ben pehlivan olacağım! Ne anlar Hikmet hoca güreşten! TÜRK GÜREŞİNE ŞEREF GELDİ, ŞEREF VERDİ MİNDERDE PEŞREV ÇEKEN TÜRK Ne yaptın sen Mustafa? Yakışır Karapürçek'e Türkiye'nin gözü, kulağı Sakarya'da. Sakarya'nın siyasileri, hamileri, abileri, nerede? Siz şu Atasözünü duydunuz mu hiç? Sakın kaybetmeyin Ahmet Kavakçı'yı Denizli; sahip çık yiğidine, sahip çık Raşit'ine KİM KAZANDI? KİM KAYBETTİ? Sözüm güreş camiasına Minder mayosuz olmaz da, er meydanı kispetsiz olur mu? Mehmet Keçe Atak Usta İrfan Şahin Usta Necati Başar Aday Adayı Yanlış Yer, Yanlış Zaman Başpehlivanlar Şapkalı amca sen haklısın, İsmail Pehlivan sen de haklısın Kim bu er meydanındaki güzel? Pehlivana sen gel, sen gelme denilirmiş! Ne umduk ne bulduk Ters köşe yaptın sen beni başkan! Şampiyon burada Hendek'li nerede? Orada bir usta var çok uzakta Dualı Çayırdaki purolu monşerler kim? Cemil'e imkânsız de! İki Şehir Arasında Araftayım Pehlivan! Geliyor gelmekte olan SEN GEL, SEN GELME PEHLİVAN Kim ustadır, kim değil Derler, derler her şey derler Neredesin Fethi Baba? Sözüm kim'e? Sizce kim haklı? KEMER KİMİN? KİM BU DEMİR ADAM KARA YILAN OSMAN AYNUR GÖLCÜK'LÜ YILDIRAY PEHLİVAN Gölcük'lü Nedim Pehlivan Altı yapısı olmayanın, üst yapısı sağlam da değildir Yeşil Pehlivan O bir koca yörük Yine Samsun ve yine bir yiğit KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ Faruk Akkoyun Pehlivan Onlar Ailecek Pehlivan: Anne, Baba, Oğul Pehlivan Yağlı güreş ve usta Bir ol da gel Er Meydanlarından Deprem Meydanlarına Dev Adam Ertuğrul Pehlivan Yatağı Samsun (Fatih Atlı) Çay Ocağından Er Meydanlarına Bizde Yiğitler Bitmez: "Sarı Dev, Karamürsel'li Boşnak Hüseyin" Yağlı Güreş ve Askerlik Bir yiğitten daha ne beklenir ki... Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara! O KENDİNİ BİLİYOR Feda-Kâr Vefa-Kâr KİM BU KILICI TUTAN EL? Er Meydanlarımızı Pehlivansız Bırakma Başkanım Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar DELİ HİKMET Kispet olursa, kısmet de olur! İsa'yı ararken, Musa'dan mı olduk! Yirmisinde Genç Aslan, Kırkbeşinde Yorgun Aslan! KAYBETTİK! DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL YAĞLI GÜREŞ VE BUKALEMUN CÖMERTLİK SADECE PARA İLE Mİ? GÜÇ İLE Mİ? MAKAM İLE Mİ? OLUR Kitabın ortasından konuşmaya devam edeceğiz Yoruldun be Ali! Feda "Kâr" Başpehlivanlık mı? Boşpehlivanlık mı? Vakti geldiğinde konuşacağız