Sadece Güreş
HV
11 HAZİRAN Pazar 03:07
Advert

BU MU? SİZİN GELENEĞİNİZ!

Cemil Tekin
Cemil Tekin
Giriş Tarihi : 07-04-2023 20:46

Maşallah öyle bir camiayız ki; aksiyon hiç bitmiyor. Son haftalarda yağlı güreş camiası hep hareketli. Başpehlivanlarımızın kemer atışmalarından tutun da, yağlı güreş faaliyet programının 50 kere değiştirilip güncellenmesine kadar...

Yağlı güreş; benim gariban, öksüz, sahipsiz sporum. Gerçekten de öyle ama; birileri cefasını çekerken diğerleri de sefasını sürüyor.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu sürekli olarak resmi sitesinde güncelleme yapıyor. Burada bir şey yok. Güreş tarihleri resmiyet kazandıkça elbette ki eklenen güreşler programa dahil edilecektir. Hatta bazı güreşlerin programa 2 ayrı tarihte dahil edildiğini de gördük. Bence her gün güncelleme yapılıncaya kadar aylık periyotlarda güncellense daha iyi olur, güreş seyircisinin de aklı karışmaz diye düşünüyorum. Naçizane bu benim şahsi fikrim.

Hani güreş tarihlerinden bahsediyorum ya; işte o tarihlere bakarken öyle bir şey gördüm ki; inanın çok şaşırdım. 2004 yılından bu yana güreşleri takip ederim fakat ilk defa Geleneksel Tarihi Çanakkale Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin yapıldığı gün, bir başka güreş organizasyonlarının yapılmasına müsade edilmesine ilk defa rastlıyorum. Belki şimdi diyebilirsiniz; rastlamadın çünkü genelde tarih olarak Çardak Yağlı Güreşleri hep hafta içine denk geliyordu. Hafta içleri de tek güreş olduğundan dolayı ondan denk gelmemişsinizdir diye. Size şunu söyleyeyim. Hafta içi hafta sonu hiç farketmiyor. Çanakkale Çardak Yağlı Güreşleri'nin olduğu gün başka güreş olmazdı. Ama artık oluyor. Evet, yanlış duymadınız; kendine münhasır tarihi olan Geleneksel Tarihi Çanakkale Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri her yıl 26 Ağustos tarihinde yapılıyor. Bu değişmez bir kuraldır. Bu yıl 26 Ağustos da aynı gün 3 ayrı güreş organizasyonu var. Neden peki? Adı üstünde Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu; geleneğine, tarihine, yani Geleneksel Tarihi Çanakkale Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri'ne böyle mi sahip çıkıyor...

Bir kaç kelam da Balıkesir, Edirne ve Antalya merkezli kurulan Yağlı Güreş Birliğinden bahsetmek istiyorum. Evet, Yağlı Güreş Birliği ve onun başını çeken değerli başkanlarım; sizler de en az benim kadar Tarihi Çardak Yağlı Güreşleri'nin tarihini, hikayesini, önemini biliyorsunuz. Hatta bu birlik ilk kurulduğunda bu oluşuma sorgusuz sualsiz ilk destek veren belediyelerden birinin de Çardak Belediyesi olduğunu benden daha iyi sizler biliyorsunuz. O zamanlar sayılı belediye elini taşın altına koyup, bu kültüre sahip çıkıyordu. Şimdi sistem oturunca, pasta büyüyünce ortaklar çoğaldı. Ortaklar çoğalsın ama herkes de yerini bilsin. Askeriyede, işyerinde hepimizin bilip riayet ettiği "kıdem" Yağlı Güreş Birliği'nde de bilinsin. 3-5 senedir yapılan güreş ile 280 yıldır süregelen güreş bir olmasın. Bugün Çanakkale Çardak Yağlı Güreşleri'nin tarihinde başka organizasyonlara müsade edilirse, yarın öbür gün Kurtdere, Elmalı gibi tarih kokan geleneksel büyük güreşlerimizi de riske atmış oluruz. Onun için bir an önce bu yanlıştan dönülmeli ve geleneğimize sahip çıkılmalıdır.

"Geleneğine sahip çıkamayan, geleceğine hiç çıkamaz."

Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR