Sadece Güreş
HV
01 NİSAN Cumartesi 14:59
Advert

Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara!

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 17-01-2023 13:27

Konumuz yorumumuz koca yiğit Recep Kara için lâkin, pehlivanlık ve hemşehrilik adına efsane pehlivanı yadetmezsek, pehlivanlığa, Kırkpınar tarihine, efsane pehlivan Ordu'lu Mustafa'ya saygısızlık olurdu.

Bir efsane geldi geçti er meydanlarından. Güç, kuvvet, heybeti ile bir yiğit pehlivan da olması gereken her şey vardı onda. Pehlivan, Başpehlivan adını Kırkpınar tarihine altın harfler ile yazdıran Cumhuriyet Tarihinin ilk altın kemerli pehlivanı, ilk altın kemerli diyorum çünkü ondan önce defalarca birinci olan Başpehlivanlar da var elbette. Lâkin, Ordu'lu Mustafa'dan önceki pehlivanların kemeri altın değildi. Rabbim rahmeti ve merhameti ile muamele eylesin koca ustaya. Vasiyeti gereği kabri, Sakarya Akyazı Akbalık Güreş Sahası yakınında bulunmakta. Ruhuna Fatiha...

Evet, bir yiğit daha çıktı; Ordu Ünye'den. Tarihe Edirne Kırkpınar tarihine, Cumhuriyet tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Dört altın kemer ile Cumhuriyet Tarihinin en genç altın kemerli Başpehlivanı unvanını da aldı bu yiğit. Alnının akı ile bir efsane başladı. 2004 yılında er meydanlarında Recep Kara efsanesi...

Boyu, posu, iri cüssesi ile dosta güven, rakibe korku veren bir yiğit. O koca cüssenin ardında altın gibi bir kalp, mütevazi beyefendi bir duruş. İnancına, maneviyatına, örfüne, adet gelenek ve göreneklerine sıkıca bağlı bir yiğit. Pehlivanlığın, Peygamber sporunun tüm meziyetleri üzerinde örnek bir yiğit. Eğitimci, bir akademisyen'dir ayrıca. Her meziyet, tam zirvede maşallah bu yigitte.

Tarihi Edirne Kırkpınar Güreşleri başta olmak üzere, Türkiye'nin dört bir bölgesinde yapılan güreşlerde son onbeş, yirmi yıla damga vurmuş, kürsülere ambargo koymuş, sayısız derecelere sahip bir yiğit. Koca yiğit, koca usta sadece yeşil çimenlerde değil, minder güreşinde de bir efsanedir. Koca yiğit Recep Kara'nın saymakla, yazmakla bitmez dereceleri kürsüleri. Bir kaçını yazalım hiç değilse. Bu dereceleri bile okumak çok uzun gelir belki size. Biz yazalım, siz okuyun isterseniz yine de.

2002 Arnavutluk, Tiran, Gençler Serbest stil 130 kg. Avrupa Şampiyonu,

2003 İstanbul, Türkiye, Ordular arası Serbest stil Dünya 2.'si,

2003 Büyükler Serbest stil 130 kg. Türkiye Şampiyonu,

2004 Büyükler Serbest stil 130 kg. Türkiye Şampiyonu,

2005 Büyükler Serbest stil 130 kg. Türkiye Şampiyonu,

2008 Büyükler Serbest stil 130 kg. Türkiye Şampiyonu,

2011 Büyükler Serbest stil 120 kg. Türkiye Şampiyonu,

2006 Guangzhou Çin Büyükler Serbest stil 130 kg. Dünya 5.'si,

2009 Vilnius Litvanya Büyükler Avrupa Serbest stil 120 kg. Avrupa 3.'sü,

2004 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 1.'si,

2006 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 2.'si,

2007 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 1.'si,

2008 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 1.'si,

2009 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 2.'si,

2011 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 2.'si,

2012 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 2.'si,

2013 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 3.'sü,

2014 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 3.'sü,

2016 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 1.'si.

Ata sporuna adanmış yirmibeş, otuz yıllı bulmuş, başarı, gurur ve onur dolu bir hayat. Her ne kadar kendisini eskisi kadar favori görmese de güreş otoriteleri, o bir markadır yağlı güreşte. Bilgi, birikim, tecrübesi ile her daim rakiplerinin korkulu rüyası, zorlu rakibidir. Ordu Ünye'li Recep Kara, aktif güreş hayatı devam etmekte olan bana göre yağlı güreşimizin yaşayan efsanelerinden biridir bu koca yiğit. Rabbim; sana sağlık, sıhhat, hayırlı uzun ömürler versin koca usta.

Saygılarımla...

YORUMLAR