Sadece Güreş
HV
25 EYLÜL Pazartesi 23:55
Advert

KEMER KİMİN?

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 03-05-2023 19:27

TGGF'ye soruyorum: Şu an altın kemer kim de?

Bu yıl kemeri Mustafa Taş alırsa kemeri ikilemiş mi olacak? Yoksa iki yaptı, ya üç yaparsa diye Cengizhan'a mı verilecek?

Güreşler başlayalı, sezon açılalı iki hafta oldu. Cengizhan neden er meydanlarında yok? Cezalı mı? Cezalıysa kemeri neden Mustafa Taş'a vermiyor sunuz?

Yok Cengizhan cezalı değilse neden iki haftadır güreştirmiyor sunuz? Kimi, neyi niye bekliyor sunuz? Tarihi Edirne Kırkpınar'a iki ay kaldı. 2023 yılı Kırkpınar birincisini mi bekliyor sunuz? 2023 yılı kemeri Mustafa Taş alamaz da, Cengizhan da güreşmediğine göre, çifte düğün gibi 2022-2023 yılı birincilerine kemeri nasıl vereceksiniz? Ondan alıp, ona mı takacaksınız yoksa? 25 yıldır ebedi verilemeyen kemeri bu yıl iki kemer olarak mı vereceksiniz?

Artık bu işin suyu çıkmadı mı? Bu saatten sonra Mustafa ya da Cengizhan kim alırsa alsın bu kemerin bir değeri kaldı mı? Bana göre 2022 yılı kemeri, 2023 yılı kemerini gölgede bırakacak.

Yapmayın değerli yöneticiler! Artık bu işe bir nokta koyun. Bu saatten sonra bu tür olumsuzluklar yaşamamak adına aldığınız, alacağınız, değiştireceğiniz kararlardan önce içinizdeki yağlı güreşe bilerek, bilmeyerek, menfaatine ya da değil zarar veren Zangoç'ları değiştirin. Onları değiştirdiğiniz de, zaten ortada bir sorun kalmayacak. Peki nasıl tesbit edeceksiniz bu Zangoç'ları ben olsam etrafıma bir bakar, araştırır soruştururum. Bir dönemin değil, her dönemin adamları kimler. Elbette yıllarca görevini layıkınca yerine getiren, işinin ehli yağlı güreşe büyük katkıları olan duayenleri, ustaları tenzih ediyorum. Onları sakın ellemeyin. Onlar da olmasa yağlı güreşimiz çoktan bitmişti.

Bu Zangoç'lar ve Hassan Sabbahlar zor tesbit edilir. Onlar siz gibi, sizden gibi görünür. Öyle ki; onları ararken bazen kendinizden şüphe eder, onlardan edemezsiniz.

Ne demek istediğimi Tarih bilgisi olan çok iyi anlar. Hassan Sabbah, Zangoç falan. Yani adı değişse de TGGF 650-700 yıla yakın tarihi olan dünyanın en eski sporu, hal böyle olunca bu kadar eski bir sporun başına tarihini, örfünü, adetlerini, geleneklerini bilemeyen birini vermezler. Velev ki; hasbel kader geldi, o zaman da orada uzun süre duramaz. Bu sözümü öteye, beriye, şuursuzca, akılsızca çekip sadece belli yerlerini alıp TGGF Başkanımıza posta güvercini gibi taşıyanlar mutlaka olacaktır. Başkanım bu yazıyı belli yerlerini alıp size kim getirirse iddia ediyorum; ilk Zangoç odur. Ondan başlayın, çünkü ben kimsenin tarafı değilim. Ben yağlı güreşi çok seven, kendi adına hiçbir beklentisi olmayan biriyim ve olaylara hem içeriden hem dışarıdan bakıyorum. Ve diyorum ki; Başkanım geçmiş dönem başkanların başını yakan Zangoç'lar, Hasan Sabbahlar sizin de başınızı yakmasın. Etrafınızı iyi analiz edin. Siz şu an yağlı güreşin sorunlarına öyle bir adapte oldunuz ki; sizi yanlış yönlendiren, yönlendirebilecek kişileri görme şansınız yok.

Yağlı güreş hepimizin ortak paydası. Bizim kimseyi hedef alma, düşman edinme gibi bir düşüncemiz yok. Bz konum itibarı ile sahada pehlivanların, tribünde pehlivan aileleri ve seyircinin nabzını tutan neferleriz. Onlardan aldıklarımız ve bizim acizane görüşlerimizi harmanlayarak fikrimizi, düşüncelerimizi dile getiriyor bir anlam da camianın kalbi, pehlivan, pehlivan aileleri ve seyircimizin sesini, nefesini sizlere iletiyoruz. Gerisi size kalmış... Dilerim yağlı güreş adına menfaatine çalışmalarınız olur. Size çalışmalarınız da başarılar diler, saygılar sunarım...

Saygılarımla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Minder mayosuz olmaz da, er meydanı kispetsiz olur mu? Mehmet Keçe Atak Usta İrfan Şahin Usta Necati Başar Aday Adayı Yanlış Yer, Yanlış Zaman Başpehlivanlar Şapkalı amca sen haklısın, İsmail Pehlivan sen de haklısın Kim bu er meydanındaki güzel? Pehlivana sen gel, sen gelme denilirmiş! Ne umduk ne bulduk Ters köşe yaptın sen beni başkan! Şampiyon burada Hendek'li nerede? Orada bir usta var çok uzakta Dualı Çayırdaki purolu monşerler kim? Cemil'e imkânsız de! İki Şehir Arasında Araftayım Pehlivan! Geliyor gelmekte olan SEN GEL, SEN GELME PEHLİVAN Kim ustadır, kim değil Derler, derler her şey derler Neredesin Fethi Baba? Sözüm kim'e? Sizce kim haklı? KİM BU DEMİR ADAM KARA YILAN OSMAN AYNUR GÖLCÜK'LÜ YILDIRAY PEHLİVAN Gölcük'lü Nedim Pehlivan Altı yapısı olmayanın, üst yapısı sağlam da değildir Yeşil Pehlivan O bir koca yörük Yine Samsun ve yine bir yiğit KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ Faruk Akkoyun Pehlivan Onlar Ailecek Pehlivan: Anne, Baba, Oğul Pehlivan Yağlı güreş ve usta Bir ol da gel Er Meydanlarından Deprem Meydanlarına Dev Adam Ertuğrul Pehlivan Yatağı Samsun (Fatih Atlı) Çay Ocağından Er Meydanlarına Bizde Yiğitler Bitmez: "Sarı Dev, Karamürsel'li Boşnak Hüseyin" Yağlı Güreş ve Askerlik Bir yiğitten daha ne beklenir ki... Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara! O KENDİNİ BİLİYOR Feda-Kâr Vefa-Kâr KİM BU KILICI TUTAN EL? Er Meydanlarımızı Pehlivansız Bırakma Başkanım Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar DELİ HİKMET Kispet olursa, kısmet de olur! İsa'yı ararken, Musa'dan mı olduk! Yirmisinde Genç Aslan, Kırkbeşinde Yorgun Aslan! KAYBETTİK! Birçok suçlu var, bir de suçsuz var, kim suçlu, kim suçsuz! DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL YAĞLI GÜREŞ VE BUKALEMUN CÖMERTLİK SADECE PARA İLE Mİ? GÜÇ İLE Mİ? MAKAM İLE Mİ? OLUR Kitabın ortasından konuşmaya devam edeceğiz Yoruldun be Ali! Feda "Kâr" Başpehlivanlık mı? Boşpehlivanlık mı? Vakti geldiğinde konuşacağız