Sadece Güreş
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 18:34
Advert Advert

KİM SUÇLU, KİM SUÇSUZ HERKES HER ŞEYİN FARKINDA!

Cemil Tekin
Cemil Tekin
Giriş Tarihi : 07-01-2023 17:18

Sevgili güreş severler; bu yazımızda sizlere Ata sporumuz yağlı güreşten ve son yaşanılan Cengizhan Şimşek'in kemer mevzusundan bahsedeceğim.

O halde hazırsanız başlayalım...

Yaklaşık 1 aydır bu konu ile alakalı daha henüz gündeme düşmeden 5-10 ayrı kişiden bana telefonlar geldi. Fakat elimizde net bir bilgi olmadan ve de camiamıza olumsuz etki etmesin düşüncesi ile herhangi bir haber ve paylaşım yapmadım. Her şeyden önce gazetecilik mesleğimizden önce ben bir insanım ve de çok sevdiğim bu camianın bir ferdiyim. O nedenle camiamızı düşünerek hareket etmeyi doğru buldum.

Bu olay Türkiye'nin en büyük gazetelerinden biri olan Hürriyet Gazetesinde, bizim camiaya hizmet eden Efkan Bucak kardeşimin imzası ile hafta başında gündeme bomba etkisi yaratarak düştü. Sonrasında ise, yağlı güreşimize hizmet eden güreş sayfaları tarafından da sosyal medyada gündem oldu.

İlk açıklama Başpehlivan Cengizhan Şimşek'ten geldi

Olay gündem olur olmaz, hemen ilk açıklamayı sıcağı sıcağına konunun mağduru olan Başpehlivan Cengizhan Şimşek yaptı. Cengizhan Şimşek, "Mağdur olduğunu ifade ederek, o dönemde pandemi sebebiyle yaylada olduğunu, kullandığı cep telefonunun yaylada erişim sıkıntısı yaşadığından dolayı çekmediğini, bu vesileyle de kendisine gelen maillere bakmadığını, ayrıca hiçbir şekilde hiçbir zaman doping testinden kaçmadığını, her doping testi alındığında da ilk önce kendisinin numune verdiğini" söyledi.

Cengizhan Şimşek'in açıklamasının hemen ardından gündem daha da hareketlendi. Türkiye'nin her yerinden yağlı güreşleri takip eden aziz güreş seyircisi, kendilerinin sosyal medya sayfaları ve güreş sayfaları üzerinden yaptıkları paylaşım ve yorumlarda Başpehlivan Cengizhan Şimşek'e sahip çıkarak destekte bulundular.

Cengizhan Şimşek'in ardından resmi bir açıklamada Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı Sayın İbrahim Türkiş'ten geldi. Başkan Türkiş, "Yaşanılan durumu özetleyici bir yazı yazarak, kemerin 2. olan Mustafa Taş'a verileceğini" kamuoyuna duyurdu.

Sonrasında ise Güreş Yazarı Yalçın Kaynak etkili bir yazı yazarak, "Bu kılıcı tutan el kimin" diye sordu.

Beraberinde Başpehlivanlarımızdan Serhat Balcı ve Ahmet Kavakçı bu durumun sorumlusu TGF'dir diyerek açıklamalarda bulundu.

Beklenen açıklama 2. olduğundan dolayı kemerin kendisine verileceği söylenilen Başpehlivan Mustafa Taş'tan geldi

Mustafa Taş da, "Cengizhan Şimşek gibi mağdur olduğu, kendisi ile alakalı hiçbir durumun olmadığını, kendisine de aşırı derecede sosyal medya üzerinden tepki gösterildiğini, bu tepkileri hak edecek bir şey yapmadığını, kemerin eğer kalabiliyorsa Cengizhan'da kalmasını fakat kurallar ve kanunlar çerçevesinde kendisine verilecekse almama gibi bir lüksünün olmadığını, cezalı duruma düşmemesi için de en son çare kemeri alacağını" yaptığı açıklamasında ifade etti.

Heyecan ve stres hat safhaya ulaşmışken bir açıklama da Antalya Varsak'lı tecrübeli usta Uçar Dede'den geldi. Uçar Dede çok sert bir yazıyı kaleme aldı. Dede, "Yazısın da bu işin sorumlularını ve suçlularını göstererek, Başpehlivan Cengizhan Şimşek'in suçsuz olduğunu" ifade etti.

Sosyal medyada her gün tartışılan ve gündemden düşmeyen kemer konusu, Sakarya Web Tv'de canlı olarak yayınlanan Sadece Güreş isimli güreş programında masaya yatırılıp tartışıldı. Güreş seyircisine de söz hakkının verildiği program gündemi daha da hareketlendirdi.

Açıklamalar bitmek bilmiyor; Serik Belediye Başkanı Sayın Enver Aputkan, Ali Gürbüz'ün ustası Durmuş Durmuş, Korkuteli Belediyesi Güreş Koordinatörü Ercan Köroğlu, Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan, Kırkpınar Güreşleri Ağası Sayın Seyfettin Selim ve Başpehlivan Ahmet Selbest de yaptıkları açıklamaları ile Başpehlivan Cengizhan Şimşek'e destek verdiler.

Bekledi bekledi ve nihayet o da konuştu

Bütün paylaşımlar da ve haberlerde en çok adı geçen isimlerden biri olan Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Güreş Kulübü Antrenörü Hasan Aydın açıklamalarda bulundu. Aydın, "Yaptığı istişareler sonucunda kendisine bir problem yok denildiğini, cezalı sporcular listesinde hiçbir zaman hiçbir şekilde Cengizhan'ın isminin olmadığını, kendisine herhangi bir problem yok denildiğinde öğrencisine, sen güreşemezsin denilemeyeceğini" ifade ederek kendisini savundu.

Karababa'dan Başpehlivan Mustafa Taş'a tavsiye

Güreş sevdalısı Hasan Karababa da Başpehlivan Mustafa Taş'a seslenerek tavsiyelerde bulundu. Karababa Mustafa Taş'a seslenerek, "İşin içinde yasaklı madde olmuş olsaydı, bu kemer senin ananın ak sütü gibi helaldi. Fakat böyle bir durum olmadığına göre, o kemer Cengizhan'ın hakkıdır, kemeri kabul etme" dedi.

Ve nihayet beklenen açıklama konunun ilk muhatabı TGF Başkanı Sayın Şeref Eroğlu'ndan geldi

Başkan Eroğlu, uzunca bir açıklama yaptı. "Eroğlu, Sahada 10 tane adam olduğu halde topu atacak kimseyi bulamayınca, yedek kulübesinde oturan Eski Başkan Musa Aydın'a topu attı. Eroğlu'nun Musa Aydın'a top atmasına hiçbir anlam veremeyen aziz güreş seyircisi, Eroğlu'nun yaptığı bu açıklamaları kaale almadı."

Topu alan tecrübeli isim Musa Aydın'dan son dakika golü geldi

Eski Başkan Musa Aydın'dan son dakika golü geldi. Saha kenarında olmasına rağmen sürekli ısınan Aydın, uzatma dakikalarının sonunda oyuna girdi ve TGF Başkanı Sayın Şeref Eroğlu'na golünü attı. Aydın Eroğlu'nu kastederek, "Sayın Başkan sanırım tarihleri karıştırıyor, unutmuş olabilir. Ben kendisine hatırlatayım. Cezanın verildiği tarihte o koltukta ben değil, o oturuyordu" dedi.

Daha öneki paylaşım ve haberlerimizde belirtmiş olduğumuz gibi, buradan tekrardan ifade etmek istiyorum. "Bu kemer Başpehlivan Cengizhan Şimşek kardeşimin hakkıdır ve kesinlikle kendisinde kalmalıdır."

Bu günlerde yağlı güreş gündemi oldukça yoğun olunca mevzu da bitmek bilmiyor. O yüzden bu haftaki yazımız biraz uzun oldu. Sizlerden bu nedenle helallik istiyorum. Lütfen hakkınızı helal edin.

Son olarak şunu da söyleyeyim. Duyduğuma göre, yazdığımız yazılardan dolayı bir kaç kesim tarafından mahkemeye verildiğimiz konuşuluyormuş. Hiç sıkıntı değil, ben bu konuda antrenmanlıyım, onun için sorun yok.

"Biz köy yanarken, saçını tarayanlardan hiç olmadık. Olmayız da..."

Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR
Rüstem Çavdar 2 yıl önce
Olayı güzelce özetleyen bu yazınız ve güreşe hizmetlerinizden dolayı teşekkür ediyorum