Sadece Güreş
HV
26 ŞUBAT Pazartesi 09:50
Advert Advert

Kispet olursa, kısmet de olur!

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 31-10-2022 17:32

Kispet dendi mi akla minikten başa kadar 14 ayrı boydaki pehlivan gelir. "Kispet" ve "Pehlivan" et ile kemik gibidir. Biri olmazsa diğeri de olmaz. Kispet, pehlivanın ekmek teknesidir. Pehlivanın diğer yarısıdır. Ata, dede, baba ve usta yadigarıdır.

Nasıl ki; Dünya'da ki tüm spor dallarının, sporcuların kendisine has kıyafet ve ekipmanları var ve bu kıyafet ve ekipmanlar olmadan müsabakaya çıkamıyorsa; örfü, adeti, geleneği, oyunları, kıyafeti ile Dünyanın en eski spor dalı olan yağlı güreşte de pehlivanı pehlivan yapan, ona öz güven veren, heybetli gösteren kispettir.

Peki bu kadar önemli bir sporun bu kadar önemli kıyafetini minikten başa kadar her pehlivan giyebiliyor mu? Tabii ki hayır. Ne acıdır ki; bin yıllık bir tarihe sahip Ata sporumuz yağlı güreş geleneğimizi ayakta tutmaya çalışan, gelenek örf ve adetlerimizi yaşatmaya çalışan koçyiğitlerimizin bir çoğu yağlı güreşin olmazsa olmaz kıyafeti kispeti temin etmekte zorlanıyor. Özellikle minikten küçük orta boyuna kadar, alt boy diye tabir ettiğimiz, alt boy derken isme takılıp birileri gibi basit görmeyin onlar alt boy yiğitlerimiz. Bin yıllık tarihi Ata sporumuzun, ulu çınarımızın kökleridir. Özüdür özetidir. Onlar olmazsa bu ulu çınar üstü ne kadar heybetli, gösterişli, endamlı olsa da ilk rüzgarda yerle bir olur. İşte yağlı güreşte kispet kadar, pehlivanlık kadar alt boy pehlivanları da çok önemlidir. Onlar yağlı güreşin temel taşlarıdır, kilit taşlarıdır.

Gel gelelim bin yıllık tarihimizi yansıtan örf, adet, gelenek ve maneviyatımızı temsil eden ayakta tutan bu temel taşları, ulu çınarın kökleri o yıllardan bu yıllara kadar her daim kendi imkânları ile geldiler. Katıldıkları organizasyonlara bir çoğu kendi imkânları ile katılıyorlar. Hiç kimse, hiçbir kurum kuruluş, etkili yetkili kişiler, yazarlar çizerler, görsel ve yazılı basın onların sorunları üzerine çözüm odaklı eğilmedi dertleri ile dertlenmedi. Ne yollukları, ne kalacak yerleri, ne yeme içme ihtiyaçları, ne er meydanında güreş tutmak için giydikleri kispetlerinin temini konusunda çözüm aramadı, çözüm arayanlara da destek olmadı. Bırakın çözüm olmayı konunun açılmasından bile rahatsız olanlar oldu. Konuyu üstün körü geçip  sümenaltı edenler oldu adeta.

Yağlı güreşimiz diğer spor dallarına nazaran nasıl ki üvey evlât muamelesi görüyorsa yağlı güreşin kendi içinde de alt boylarımız üvey evlât muamelesi görüyor. Hatta birilerinin elinden gelse yapılan organizasyonları; üst üç boyda Baş, Başaltı, Büyük Orta olarak yapacak. Kaldı ki; maliyetleri bahane edip, zaman zaman böyle birkaç boyun olduğu alt boyların davet edilmediği organizasyonlar da olmuştur. Yapmayın kardeşim böyle uydurma günü kurtaracak çözümler bulurken yağlı güreşin temel taşları alt boyları tamamen yok etmeyin. Yukarıda filler gelişirken aşağıda çimenleri ezdirmeyin.

Ülkemizde tüm spor dallarına bir şekilde destek olunurken, kulüpler alt yapı tesisleri kurulurken, hiç olmadı halk eğitimden desteklenirken, neden bin yıllık tarihe sahip Ata sporumuza, bu sporu ayakta tutan yiğitlerimize sahip çıkılmıyor, desteklenmiyor. Neden çözüm odaklı çalışmalar yapılmıyor.

Bir sezonda üç federasyon değiştirildi. Her talipli bir sürü vaat verdi. Boyunu aşan sözler verdi. Lâkin değişen sadece makamlar, kişiler ve makam sahiplerinin ekipleri oldu. Yağlı güreş için, alt boylar için, üst boylar için tepeden tırnağa değişen hiçbir şey olmadı. Bırakın bir şeylerin iyi yönde değişmesini, günümüz ekonomik şartlarının faturası yağlı güreşimizin özellikle alt boy pehlivanlarımızın ve ailelerinin ensesindeki yumruğu katmerledi. İki katına çıkardı. Böyle giderse birkaç yıla kalmaz yağlı güreşimiz tamamı ile gösteri güreşine dönecek ve er meydanlarında güreş tutacak pehlivan kalmayacak. Bin yıldır süregelen bir sporun, geleneğin günümüzde hâlâ pehlivanların kispetleri, yollukları alt yapı tesisleşme sorunları hiçbir gelişme olmadan devam ediyorsa; kimse kusura bakmasın yağlı güreşi ayakta tutan fedakâr, cefakâr pehlivanlarımız ve aileleridir. Yok mu bir ya da birkaç babayiğit yağlı güreşimizin sorunlarını ve çözüm olabilecek yolları etkili, yetkili makamlara sunabilecek. Doğruları hak ve hakkaniyet içinde işinin uzmanı ehil kişiler ile istişare edip, sorunlara kökten çözüm bulsun. İsimleri, makamları ve güreşin bağlı bulunduğu ismi değiştirmek çözüm değil, isim değil zihniyet çözülmeli.

Günü kurtarma peşinde olanlar ile değil, sorun çözme derdinde olanlar ile yol alın. Çıkarcıları, rantçıları, menfaatcileri ve yancıları temizleyin. İşinin ehli, samimi, hak ve hakkaniyet ile hareket edenler ile yürüyün. Velhâsıl; ne yiğidi öldürün, ne de hakkını yiyin.

Saygılarımla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI TÜRK GÜREŞİNE ŞEREF GELDİ, ŞEREF VERDİ MİNDERDE PEŞREV ÇEKEN TÜRK Ne yaptın sen Mustafa? Yakışır Karapürçek'e Türkiye'nin gözü, kulağı Sakarya'da. Sakarya'nın siyasileri, hamileri, abileri, nerede? Siz şu Atasözünü duydunuz mu hiç? Sakın kaybetmeyin Ahmet Kavakçı'yı Denizli; sahip çık yiğidine, sahip çık Raşit'ine KİM KAZANDI? KİM KAYBETTİ? Sözüm güreş camiasına Minder mayosuz olmaz da, er meydanı kispetsiz olur mu? Mehmet Keçe Atak Usta İrfan Şahin Usta Necati Başar Aday Adayı Yanlış Yer, Yanlış Zaman Başpehlivanlar Şapkalı amca sen haklısın, İsmail Pehlivan sen de haklısın Kim bu er meydanındaki güzel? Pehlivana sen gel, sen gelme denilirmiş! Ne umduk ne bulduk Ters köşe yaptın sen beni başkan! Şampiyon burada Hendek'li nerede? Orada bir usta var çok uzakta Dualı Çayırdaki purolu monşerler kim? Cemil'e imkânsız de! İki Şehir Arasında Araftayım Pehlivan! Geliyor gelmekte olan SEN GEL, SEN GELME PEHLİVAN Kim ustadır, kim değil Derler, derler her şey derler Neredesin Fethi Baba? Sözüm kim'e? Sizce kim haklı? KEMER KİMİN? KİM BU DEMİR ADAM KARA YILAN OSMAN AYNUR GÖLCÜK'LÜ YILDIRAY PEHLİVAN Gölcük'lü Nedim Pehlivan Altı yapısı olmayanın, üst yapısı sağlam da değildir Yeşil Pehlivan O bir koca yörük Yine Samsun ve yine bir yiğit KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ Faruk Akkoyun Pehlivan Onlar Ailecek Pehlivan: Anne, Baba, Oğul Pehlivan Yağlı güreş ve usta Bir ol da gel Er Meydanlarından Deprem Meydanlarına Dev Adam Ertuğrul Pehlivan Yatağı Samsun (Fatih Atlı) Çay Ocağından Er Meydanlarına Bizde Yiğitler Bitmez: "Sarı Dev, Karamürsel'li Boşnak Hüseyin" Yağlı Güreş ve Askerlik Bir yiğitten daha ne beklenir ki... Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara! O KENDİNİ BİLİYOR Feda-Kâr Vefa-Kâr KİM BU KILICI TUTAN EL? Er Meydanlarımızı Pehlivansız Bırakma Başkanım Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar DELİ HİKMET İsa'yı ararken, Musa'dan mı olduk! Yirmisinde Genç Aslan, Kırkbeşinde Yorgun Aslan! KAYBETTİK! Birçok suçlu var, bir de suçsuz var, kim suçlu, kim suçsuz! DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL YAĞLI GÜREŞ VE BUKALEMUN CÖMERTLİK SADECE PARA İLE Mİ? GÜÇ İLE Mİ? MAKAM İLE Mİ? OLUR Kitabın ortasından konuşmaya devam edeceğiz Yoruldun be Ali! Feda "Kâr" Başpehlivanlık mı? Boşpehlivanlık mı? Vakti geldiğinde konuşacağız