Sadece Güreş
HV
11 HAZİRAN Pazar 03:21
Advert

KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 29-03-2023 20:01

Bir yiğide bu kadar mı oturur bir isim. (Gazanfer) İri, aslan, yiğit, yürekli, kuvvetli adam demek...

Maşallah boyu, posu, heybeti ile özdeşleşmiş, ismi iri bir aslan gibi heybetlidir bu yiğit. Bilenler bilir; hem kuvvetli hem de yiğit. Aslandan doğan aslan olur. Bakın hele kimin mahdumu bu koca yiğit.

Döneminin Türkiye'de en teknik pehlivanı, ustaların ustası koca usta Hafız Abdurrahman Kahveci'nin mahdumu Gazanfer Kahveci. Bu usta hem pehlivan hem de usta...

Vefa desen onda. Bilgi, birikim, tecrübe onda. Bir de destek veren olsa...

Vazgeçmiyor bu yiğit; bize sahip çıkan olmadı, bizden sonra sahipsiz kalmasın diyor hiçbir yiğit. El veriyor, emek veriyor, kalan son bir kaç yiğide. Gece nöbet, gündüz güreş. İki ara bir derede. Rabbim büyük, değer elbet akıttığın o tere. Niyet hayır, akıbet hayır diyor. Umudu var ustanın; yolun zorluğuna değil, hedefin güzelliğine odaklanın diyor çıraklara koca usta. İşte o zaman kolay olur tüm yollar. Başlamak için mükemmel olmaya gerek yok. Lâkin mükemmel olmak için, başlamak gerek diyor koca usta.

Hiç vazgeçmeden çalışıyor, çalıştırıyor yiğitleri. Emek var, çalışma var, azim hırs kararlılık var hem usta da hem de çıraklarda. Siz vazgeçmeyin yiğitler; hiçbir doğru emek zai olmaz. Hani bir söz var ya; mutlak tecelli eder, er ya da geç. Örnekleri de olmuştur birçok kez. Aha da buraya not düşüyorum. "Sahip çıkamadığınız her değere bir gün bir başkası sahip çıktığında anlayacaksınız neleri kaybettiğinizi." Bir gün mahcup olmak istemiyorsanız, gereğince sahip çıkın bu yiğide ve yiğitlerine.

Saygılarımla...

YORUMLAR