Sadece Güreş
HV
11 HAZİRAN Pazar 02:59
Advert

Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 02-12-2022 10:35

Geldiğiniz yeri, yaşadığınız zorlukları, verdiğiniz mücadeleleri, çektiğiniz çileleri, içinden sıyrılıp çıktıktan sonra ardınızda kalan sorunları çok çabuk unuttunuz. Olmaz! Bu işin çözümü pehlivanı er meydanından dışarıda bırakmak, sayıyı düşürmek, efendim iyi olmayan pehlivanı ayıklamak, bu söylemler size yakışmadı, yakışmaz da.

Bu işin çözümü sayıyı azalmak olamaz. Hali hazırda her birinizin ustası genel olarak altboy pehlivanıdır. Bu altboylar da çeşitli olumsuzluklardan, imkânsızlıklardan kürsü yapamamış, fakat vazgeçmemiş her türlü zorluklara, imkânsızlıklara rağmen alt gördüğünüz bu boylardaki eski tecrübeli yiğitler güreşten kopmamak için kendisi bir tur, iki tur, üç tur güreş tutmuş, altından kispeti çıkarmadan çıraklarına er meydanında teknik taktik vermiş kendisinin yapamadığı kürsüyü onlara, yani şimdinin Başphlivanlarına kürsü yaptırmış, sizleri Başpehlivan yapmış, bir çoğunuzun ustası altboydaki usta isimlerdir. Sizler bu koca ustaları sahada fazlalık, kalabalık görmeniz hiç uygun değildir.

Gelelim Başpehlivanlık boyundaki kalabalığa. Yiğitler, koçyiğitler bir Başpehlivan kolay yetişmiyor. Bu kadar kolay da yok sayılamaz. Yok öyle Başpehlivan sayısı çok. İyi güreş tutamayan pehlivan, iyi bir pehlivana düştümü haksız rekabet oluyormuş. Peki bu yorgun geçkin pehlivan size düştüğün de nasıl oluyor. Peki yarın sizler de bu kolay pehlivan sınıfına girdiğinizde, ki bir kaçınız artık üçüncü turu bile göremiyor artık. Nasıl yapalım geçmişte kemer aldınız diye, isim yaptınız diye, sizi esmi geçelim. İşin en üzücü yanıysa sahada pehlivan kalabalığı var diyen bazı Başpehlivanlarımız geçmişte binbir türlü zorluklarla yokluklar içinde buralara gelmiş, hayat hikayesi herkes tarafından bilinen, geçmişinde hamallık bile yapmış pehlivanların olması bana geçmişi çabuk unuttuklarını anımsatıyor.

Olmaz yiğitler "Er" kişi "Er" meydanından ayıklanmaz, soyutlanmaz, saf dışı bırakılmaz. Bunun yolu bu değil. Biz güreş severler yaş sınırının kaldırılmasını beklerken, sizlerin bu basit çözüm yoluna gitmeniz yağlı güreşimizin yok olmasına zemin hazırlar. Yeni yeni Başpehlivanların er meydanlarına çıkabilmesi için yıllarını bu er meydanlarına vermiş, yıllarca yenmiş yenilmiş, kürsü görmüş görmemiş lâkin hiç vazgeçmemiş tecrübeli ustalara ihtiyacımız var. Eğer onları bu sahalardan uzak tutarlarsa; er meydanlarına, yağlı güreşe küstürürlerse, yakın gelecekte er meydanlarında güreş tutacak pehlivan kalmaz. Gelenek diye nostalji gösteri güreşleri yapılır. Zaten bir anda söz birliği yapılmış gibi Türkiye'nin isim yapmış birkaç pehlivanlarından duymak istemediğimiz aynı ortak sözler, sanki alınacak bazı kararların şok etkisi yaratmaması açısından Başpehlivanlar tarafından dillendirilerek bir yumuşatma, bir alıştırma niteliği taşıyor gibi.

Olmaz yiğitler, bu işin yolu bu olamaz. Hiç kimsenin hiçbir makamın, şanının, şöhretinin, hakkı da haddi de değildir. Pehlivanı sahadan ayıklamak, sayıyı düşürmek, neye göre kime göre kim karar verecek. Zaten ortada çöpleşmiş adeta kangren haline gelmiş bir üç nokta kuralı, su kuralı var. Bir de üstüne pehlivanlara sayı azaltma, pehlivan ayıklama kuralı getirmeyin. Pehlivanlar, Başpehlivanlar yağlı güreşimize sahip çıkın. Günü kurtarıcı, birilerinin işini kolaylaştırıcı çözümler değil, güreş tutmak isteyen her yiğide sahip çıkacak kaliteli insani ve vicdani şartları sağlayacak ortam oluşması için çaba sarfedin. Sorun odaklı değil, çözüm odaklı önerileriniz olsun. Bana göre birkaç gündür yaptığınız açıklamalar çözüm odaklı değil, sorun odaklı görünüyor. Hasbel kader bu yönde bir karar alınır ve pehlivan ayıklama, sayı azaltma yoluna gidilirse bu vebalde sizlerin de katkısı olmuş olur. Böyle bir vebal size ağır gelir.

Saygılarımla...

YORUMLAR