Sadece Güreş
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 16:57
Advert Advert

Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 02-12-2022 10:35

Geldiğiniz yeri, yaşadığınız zorlukları, verdiğiniz mücadeleleri, çektiğiniz çileleri, içinden sıyrılıp çıktıktan sonra ardınızda kalan sorunları çok çabuk unuttunuz. Olmaz! Bu işin çözümü pehlivanı er meydanından dışarıda bırakmak, sayıyı düşürmek, efendim iyi olmayan pehlivanı ayıklamak, bu söylemler size yakışmadı, yakışmaz da.

Bu işin çözümü sayıyı azalmak olamaz. Hali hazırda her birinizin ustası genel olarak altboy pehlivanıdır. Bu altboylar da çeşitli olumsuzluklardan, imkânsızlıklardan kürsü yapamamış, fakat vazgeçmemiş her türlü zorluklara, imkânsızlıklara rağmen alt gördüğünüz bu boylardaki eski tecrübeli yiğitler güreşten kopmamak için kendisi bir tur, iki tur, üç tur güreş tutmuş, altından kispeti çıkarmadan çıraklarına er meydanında teknik taktik vermiş kendisinin yapamadığı kürsüyü onlara, yani şimdinin Başphlivanlarına kürsü yaptırmış, sizleri Başpehlivan yapmış, bir çoğunuzun ustası altboydaki usta isimlerdir. Sizler bu koca ustaları sahada fazlalık, kalabalık görmeniz hiç uygun değildir.

Gelelim Başpehlivanlık boyundaki kalabalığa. Yiğitler, koçyiğitler bir Başpehlivan kolay yetişmiyor. Bu kadar kolay da yok sayılamaz. Yok öyle Başpehlivan sayısı çok. İyi güreş tutamayan pehlivan, iyi bir pehlivana düştümü haksız rekabet oluyormuş. Peki bu yorgun geçkin pehlivan size düştüğün de nasıl oluyor. Peki yarın sizler de bu kolay pehlivan sınıfına girdiğinizde, ki bir kaçınız artık üçüncü turu bile göremiyor artık. Nasıl yapalım geçmişte kemer aldınız diye, isim yaptınız diye, sizi esmi geçelim. İşin en üzücü yanıysa sahada pehlivan kalabalığı var diyen bazı Başpehlivanlarımız geçmişte binbir türlü zorluklarla yokluklar içinde buralara gelmiş, hayat hikayesi herkes tarafından bilinen, geçmişinde hamallık bile yapmış pehlivanların olması bana geçmişi çabuk unuttuklarını anımsatıyor.

Olmaz yiğitler "Er" kişi "Er" meydanından ayıklanmaz, soyutlanmaz, saf dışı bırakılmaz. Bunun yolu bu değil. Biz güreş severler yaş sınırının kaldırılmasını beklerken, sizlerin bu basit çözüm yoluna gitmeniz yağlı güreşimizin yok olmasına zemin hazırlar. Yeni yeni Başpehlivanların er meydanlarına çıkabilmesi için yıllarını bu er meydanlarına vermiş, yıllarca yenmiş yenilmiş, kürsü görmüş görmemiş lâkin hiç vazgeçmemiş tecrübeli ustalara ihtiyacımız var. Eğer onları bu sahalardan uzak tutarlarsa; er meydanlarına, yağlı güreşe küstürürlerse, yakın gelecekte er meydanlarında güreş tutacak pehlivan kalmaz. Gelenek diye nostalji gösteri güreşleri yapılır. Zaten bir anda söz birliği yapılmış gibi Türkiye'nin isim yapmış birkaç pehlivanlarından duymak istemediğimiz aynı ortak sözler, sanki alınacak bazı kararların şok etkisi yaratmaması açısından Başpehlivanlar tarafından dillendirilerek bir yumuşatma, bir alıştırma niteliği taşıyor gibi.

Olmaz yiğitler, bu işin yolu bu olamaz. Hiç kimsenin hiçbir makamın, şanının, şöhretinin, hakkı da haddi de değildir. Pehlivanı sahadan ayıklamak, sayıyı düşürmek, neye göre kime göre kim karar verecek. Zaten ortada çöpleşmiş adeta kangren haline gelmiş bir üç nokta kuralı, su kuralı var. Bir de üstüne pehlivanlara sayı azaltma, pehlivan ayıklama kuralı getirmeyin. Pehlivanlar, Başpehlivanlar yağlı güreşimize sahip çıkın. Günü kurtarıcı, birilerinin işini kolaylaştırıcı çözümler değil, güreş tutmak isteyen her yiğide sahip çıkacak kaliteli insani ve vicdani şartları sağlayacak ortam oluşması için çaba sarfedin. Sorun odaklı değil, çözüm odaklı önerileriniz olsun. Bana göre birkaç gündür yaptığınız açıklamalar çözüm odaklı değil, sorun odaklı görünüyor. Hasbel kader bu yönde bir karar alınır ve pehlivan ayıklama, sayı azaltma yoluna gidilirse bu vebalde sizlerin de katkısı olmuş olur. Böyle bir vebal size ağır gelir.

Saygılarımla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Hakkını helâl et Ali! Kırkpınar'a ramak kala, 7-8 gün kala Kırkpınar öncesinde yaşananlar! Devletin zirvesi değişmedi, sen niye değiştin? Iğdırlı Hasan Pehlivan! Nihayet beklediğimiz, yıllardır dert edindiğimiz karar alındı! Zahmetsiz rahmet aramayın! HAYRET EDİYORUM, AKLIM ALMIYOR! Devlete açık mektup! Yörük Ali Destanı Tebrikler Ali! Tarihine düşman sözde gazeteciler türedi İstifa! Neden? Makam sahibi ve para babaları önünde boyun eğenler var? Cazgır kimdir? Her yöneticinin birçok yalakası vardır! Kim mağdur? YA O KOL KOPACAK, YA DA O ÇARK DURACAK! Örümcek Adam! Yaralı Aslan Cengizhan! Konya Beyşehir'den kükredi bir koçyiğit! O BİR SARI FIRTINA! Toroslara mı çıktın Ali? Baba ben pehlivan olacağım! Ne anlar Hikmet hoca güreşten! TÜRK GÜREŞİNE ŞEREF GELDİ, ŞEREF VERDİ MİNDERDE PEŞREV ÇEKEN TÜRK Ne yaptın sen Mustafa? Yakışır Karapürçek'e Türkiye'nin gözü, kulağı Sakarya'da. Sakarya'nın siyasileri, hamileri, abileri, nerede? Siz şu Atasözünü duydunuz mu hiç? Sakın kaybetmeyin Ahmet Kavakçı'yı Denizli; sahip çık yiğidine, sahip çık Raşit'ine KİM KAZANDI? KİM KAYBETTİ? Sözüm güreş camiasına Minder mayosuz olmaz da, er meydanı kispetsiz olur mu? Mehmet Keçe Atak Usta İrfan Şahin Usta Necati Başar Aday Adayı Yanlış Yer, Yanlış Zaman Başpehlivanlar Şapkalı amca sen haklısın, İsmail Pehlivan sen de haklısın Kim bu er meydanındaki güzel? Pehlivana sen gel, sen gelme denilirmiş! Ne umduk ne bulduk Ters köşe yaptın sen beni başkan! Şampiyon burada Hendek'li nerede? Orada bir usta var çok uzakta Dualı Çayırdaki purolu monşerler kim? Cemil'e imkânsız de! İki Şehir Arasında Araftayım Pehlivan! Geliyor gelmekte olan SEN GEL, SEN GELME PEHLİVAN Kim ustadır, kim değil Derler, derler her şey derler Neredesin Fethi Baba? Sözüm kim'e? Sizce kim haklı? KEMER KİMİN? KİM BU DEMİR ADAM KARA YILAN OSMAN AYNUR GÖLCÜK'LÜ YILDIRAY PEHLİVAN Gölcük'lü Nedim Pehlivan Altı yapısı olmayanın, üst yapısı sağlam da değildir Yeşil Pehlivan O bir koca yörük Yine Samsun ve yine bir yiğit KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ Faruk Akkoyun Pehlivan Onlar Ailecek Pehlivan: Anne, Baba, Oğul Pehlivan Yağlı güreş ve usta Bir ol da gel Er Meydanlarından Deprem Meydanlarına Dev Adam Ertuğrul Pehlivan Yatağı Samsun (Fatih Atlı) Çay Ocağından Er Meydanlarına Bizde Yiğitler Bitmez: "Sarı Dev, Karamürsel'li Boşnak Hüseyin" Yağlı Güreş ve Askerlik Bir yiğitten daha ne beklenir ki... Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara! O KENDİNİ BİLİYOR Feda-Kâr Vefa-Kâr KİM BU KILICI TUTAN EL? Er Meydanlarımızı Pehlivansız Bırakma Başkanım DELİ HİKMET Kispet olursa, kısmet de olur! İsa'yı ararken, Musa'dan mı olduk! Yirmisinde Genç Aslan, Kırkbeşinde Yorgun Aslan! KAYBETTİK! Birçok suçlu var, bir de suçsuz var, kim suçlu, kim suçsuz! DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL YAĞLI GÜREŞ VE BUKALEMUN CÖMERTLİK SADECE PARA İLE Mİ? GÜÇ İLE Mİ? MAKAM İLE Mİ? OLUR Kitabın ortasından konuşmaya devam edeceğiz Yoruldun be Ali! Feda "Kâr" Başpehlivanlık mı? Boşpehlivanlık mı? Vakti geldiğinde konuşacağız