Sadece Güreş
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 18:32
Advert Advert

VERİLEN EMEĞİN VE ALIN TERİNİN ADIDIR SADECE GÜREŞ

Cemil Tekin
Cemil Tekin
Giriş Tarihi : 18-10-2022 14:34

Merhabalar değerli dostlar;

Bu yazımızda sizlere bir süreçten bahsedeceğim. Bizim, yağlı güreşe verdiğimiz hizmetlerin sürecinden...

Yazacak olduğum yazı kendi camiamızı, yağlı güreş camiasını ilgilendirdiği için, haliyle de camiada beni tanıdığı için kısaca kendimden bahsedip direkt olarak konuya gireceğim.

Ben gençliğini, yıllarını basın biriminin seslisi olan radyoculuğa vermiş bir radyo programcısıyım. 1996 yılından bu yana bu sektörde görev yapan bir kardeşinizim. 2003-2004 yılları diye hatırlıyorum, o yıllarda rahmetli eniştemin ve babamın vesilesiyle Akyazı Akbalık Ayşecik Yağlı Güreşlerine giderek bu sporla tanıştım. Mahmut ve Ahmet Kavakçı hayranlığım o zamanlar da başladı. İlk yıllarda seyirci olarak girdiğim camiaya, ben zaten basın mensubuyum diyerek elime telefon ve fotoğraf makinesi alarak görüntü çekerek devam ettim. Bu şekilde hem arşiv yaparak hem de tecrübe edinerek yürümeye çalıştım. Bu sevgi bende gün be gün büyürken, kendi kişisel sayfamda bu çektiğim görüntüleri paylaştım. Sayfamda radyo programcısı olmam hasebiyle bulunan dinleyicilerimin ve sayfamda bulunan güreşle alakası olmayan dostlarımın tepki göstermesi sebebiyle bu paylaşımlara ara verip bir karar aldım.

Sosyal medyaya biraz ara verip, güreşi radyoya getirdik...

2015 yılında bağlı bulunduğum kurum olan Akyazı Fm'de ilk güreş programını yaptık. Hem de yeni yılın ilk günü... Konuklarımız Adem Altun, Hamit Altun ve Mustafa Çelik'ti. Sadece Güreş'in program ismi oluşmuştu. Artık Sakarya'da, bırakın Sakarya'yı Türkiye'de bir radyoda her hafta Cuma günü bir güreş programı vardı.

Bu şekilde emin adımlarla yürürken, hemen bir yıl sonra 2016 yılında sosyal medyada Sadece Güreş sayfasını kurduk. Sadece Güreş, kendi çizgisi ve tarzıyla çok dikkat çekmiş ve camiada kendine önemli bir yer edinmişti.

Radyoda Sadece Güreş, sosyal medyada Sadece Güreş vardı. Peki nerede yoktu. Evet 2018 yılında Sadece Güreş artık televizyonda da vardı. Tabii bu arada tam anlamıyla kendi televizyonumuza geçmeden önce bize mikrofon uzatanlar da oldu. İlk olarak, yaptığı güreş canlı yayınlarında bize zaman zaman Tek Rumeli Tv'de Mehmet Çelik abim mikrofon verdi. Yine sonrasında Koza Tv'de Sayın Recep Tosun bize bu imkanı sundu. Hatta Recep Tosun bizlere güvenerek güreş organizasyonlarının bant yayınlarına bizi gönderdiği gibi canlı yayınlarda da röportajlar için mikrofonu bize teslim etti. Bu manada kendilerine teşekkür ederim. Biz asla bize verilen emeği inkar edenlerden olmadık. Dedik ya, artık televizyonda idik. Hemde kendi programımız Sadece Güreş ile.

Sakarya'nın uydu kanalı Kanal Tek'te, ilk önce Zafer Büyü ve sonrasında Ahmet Bağ ile çok güzel işler yaptık. Güreşi bilmeyen büyüklerimin bakış açıları değişti sayemizde. Sadece Güreş, Sakarya'da televizyon yayıncılığında çok beğenilmişti.

Sosyal medyada Sadece Güreş ses getirmeye, büyümeye devam ediyordu...

Sadece Güreş hızlıca büyüyor, konuşulmayanı konuşuyor, cesurca yoluna devam ediyordu. Hatta birçok insan sesimiz olun diye bizlere ulaşıyordu. Yalçın Kaynak ile yollarımız kesişmiş, daha güçlü olmuştuk. Beraber kendi imkanlarımızla güreşlere gidiyor, canlı yayınlar yapıyor iyice büyüyorduk. Bu büyüme para anlamında değil, manevi anlamda idi. Maddi anlamda küçülüyorduk, manevi anlamda büyüyorken. Tarihi Edirne Kırkpınar'a gitmek için her yıl kumbarada para biriktiriyorduk. Gerisini siz düşünün artık...

Sadece Güreş artık Sakarya Web Tv'de...

Yıl 2021 olmuştu. Sadece Güreş, ana merkezi Sakarya'nın Hendek ilçesi olan Hendek'te, Sakarya Web Tv'de sizlerle olmaya başlamıştı. Sakarya Web Tv'nin İmtiyaz Sahibi Sayın Ahmet Köse, kapılarını bize açarak Ata sporumuz güreşe destek verdi. Ahmet Köse güreşe olan sevdamızdan çok etkilenmiş, elinden gelen imkanları bizim için kullanmıştı.

Sadece Güreş; konuşuluyor, büyüyor, herkesin sesi oluyordu. Özellikle de alt boyların sesi... Bu nokta da unutmadan programda giyeceğim gömleğin renginden, takacağım kravatın desenine kadar bana fikirlerini beyan eden Sayın Halil Bağdat'a da teşekkür ederim. Yine programda bizi seven dostlarımızın destekleriyle kispetler veriliyor, yardımlar yapılıyordu. Buradan destekte bulunan dostlarıma da çok teşekkür ediyorum. Hal böyle iken, herkes Sadece Güreş'i konuşuyor, Başpehlivanlar her hafta birer birer Sadece Güreş'e geliyordu. Hatta Başpehlivanların haricinde Dünya Şampiyonları da soluğu Sadece Güreş programında alıyordu. Ne olduysa oldu ve yine o programların birinde Sadece Güreş programının canlı olarak yayınlandığı Sadece Güreş sayfası, birilerinin talimatı ve birilerinin işçiliği ile 180 kişilik bir güruh tarafından kapatılmak istendi. En acı olan da suçumuzun cinsel içerik gerekçesi olmasıydı. Yani gerekçe program içinde yayınladığımız bir videodaki görüntülerde pehlivanlarımızın üstlerinin çıplak olmasıydı. Kispetin ne demek olduğunu bilmeyen Facebook bizlere bu damgayı vurmuştu...

Yalçın Kaynak, güreşseverlerin gönlüne dokunarak onların Yalçın ustası oldu...

Bu süreçte sevgili Yalçın Kaynak hocamla birlikte yılmadan devam etmeye gayret göstersekte bir kolumuz yoktu artık. Yeni sayfa kurduk yine aynı ismi aldık fakat güreşseverlerden yeterli desteği göremedik. 6 yılda 42 bin güreşseverin beğendiği eski sayfamızın yerine kurulan yeni sayfamızı 3 ayda sadece 1.500 kişi beğenmişti. Tabii o arada biraz daha resmi hareket edelim düşüncesiyle Sadece Güreş haber sitemizi kurduk. Artık haber sitesinde de Sadece Güreş vardı. 5 senedir yazdığımız köşe yazılarımızı artık burada yazıyorduk. Bu vesileyle bize ilk olarak makale yazma fırsatı veren Mehmet Kavis'e de teşekkür ediyorum. Programlar da gittikçe olaylara daha hakim olan, kendini her hafta artan performansı ile geliştiren, yağlı güreş camiasının sevgisini kazanarak onların Yalçın ustası olan Yalçın Kaynak da köşe yazmaya başlamıştı. Her yazdığı konu ile nokta atışı yapan Yalçın Kaynak, boynuz kulağı geçer misali beni de geçmişti. Ben hafta da bir yazıyı zoru zoruna yazarken, Yalçın Kaynak ise, hafta da 2 ila 3 arasında değişen yazılar yazıyor. Onun da dediği gibi bu camiada o kadar çok yazılacak yazı var ki; yaz yaz bitmiyor.

Yavaş yavaş toparlayacak olursak, çok uzattım biliyorum, farkındayım hakkınızı helal edin. Son olarak şunu söyleyeyim, yukarıda da belirttiğim gibi Sadece Güreş sayfamız 90 gün önce yayından kaldırıldı. Bizim bu süreçte yapmadığımız iş, başvurmadığımız kişi kalmadı. Ve dün maalesef sayfamız tam 90.'ıncı gününde komple kapatılarak silindi. Artık biz, bize bunu yapanları Allah'a havale ettik ve yeni kurmuş olduğumuz sayfamız ile yolumuza devam ediyoruz. Bu yolda bizleri yalnız bırakmaz, bizlere destek olursanız seviniriz. Siz kıymetli dostları Allah'a emanet ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR