Sadece Güreş
HV
26 ŞUBAT Pazartesi 11:36
Advert Advert

Yirmisinde Genç Aslan, Kırkbeşinde Yorgun Aslan!

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 12-10-2022 13:04

Eli, elibeşine kadar yaşlanmaz bu aslanlar. Velevki yaşlı olanları var, yaşlı da olsa aslan yine aslan.

Konuyu nereye bağlayacağımı beni tanıyanlar bilir. Bilmeyen de yazıyı okursa kimden, kimlerden bahsettiğimi bilir. Elbetteki; Ata sporumuz yağlı güreşten bahsediyorum.

Yirmi yaşında Türkiye'nin en genç pehlivanı seri, hızlı güçlü hırslı ve rakibi üzülmesin diye, yendiği rakibinin yanına diz çöküp adeta niye yendim diye üzülebilen, cüssesi ufak yüreği dağlar kadar büyük. Dedik ya, ne olursa olsun aslan yine aslan. Bir yiğidi, bir Başpehlivan'ı Serdar Yıldırım'ı kazanırken bu er meydanları...

Kırkbeşinde heybetli, güçlü, kuvvetli, dosta güven düşmana korku salan heybetli, sert görünüşünün altında bir o kadar yufka yürekli merhametli beyefendi kimseye müdahane etmeyen, eğilmeyen, bükülmeyen, hani bir söz var ya; aslana ensen neden kalın demişler, kendi işimi kendim görürüm demiş. Bu sözün tam muhatabı yılların tecrübeli ismi yaptığı güreşler ile hem rakiplerinin, hem yağlı güreş seyircisinin kalbine taht kuran yiğit namı ile anılır, Modern Koca Yusuf Ekrem Yavuz'u maalesef kaybetti. Maalesef diyorum; çünkü güreşi iyi bilen, iyi takip eden, iyi analiz eden, bir güreşsever bazı pehlivanların bu er meydanlarında kırkbeş değil, hiç abartısız elli, ellibeş yaşına kadar hakkını vererek kispet döver, güreş tutar.

Dilerim çok geç olmadan yağlı güreşimizin içine sonradan konan örfüne, adetine, dokusuna uymayan birçok saçma kural gibi bu yaş kıriteri de değişir, makul bir duruma gelir. Ve yine dilerim ömrünün neredeyse tamamına yakınını Ata sporumuz yağlı güreşe veren bu yiğitlerimiz hayatlarının geri kalanın da unutulmaz. Kendileri ve geçindirmekle yükümlü oldukları aileleri de güvence altına alınır, birilerine göre kırkbeş yaş yaşlı gurubuna girse de.

Devlet yaşlılığı, yani emekliliği yeni nesillere altmışbeş yaş olarak belirlemiş. O zaman bu yiğitleri ya makul bir yaşa kadar güreştirin ya da kırkbeşten sonra ki hayatlarını güvence altına alabilecek çalışmalar yapın.

Uzun lafın kısası en alt boydan en üst boya yiğidin hakkını hak ve adalet ölçüsünde eşit verin ki; kimse de, hiçbir yiğitte ailesinin rızkını temin etmede tereddütü kalmasın. Hiçbir yiğit hakkı olmayana tevessül etmesin. Pehlivanın tek derdi olsun, er meydanında erce, yiğitce kimseden medet ummadan, kimseye oyuncak olmadan, kimseden zarar görmeden kaliteli, dişe diş güreş tutsun.

Saygılarımla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI TÜRK GÜREŞİNE ŞEREF GELDİ, ŞEREF VERDİ MİNDERDE PEŞREV ÇEKEN TÜRK Ne yaptın sen Mustafa? Yakışır Karapürçek'e Türkiye'nin gözü, kulağı Sakarya'da. Sakarya'nın siyasileri, hamileri, abileri, nerede? Siz şu Atasözünü duydunuz mu hiç? Sakın kaybetmeyin Ahmet Kavakçı'yı Denizli; sahip çık yiğidine, sahip çık Raşit'ine KİM KAZANDI? KİM KAYBETTİ? Sözüm güreş camiasına Minder mayosuz olmaz da, er meydanı kispetsiz olur mu? Mehmet Keçe Atak Usta İrfan Şahin Usta Necati Başar Aday Adayı Yanlış Yer, Yanlış Zaman Başpehlivanlar Şapkalı amca sen haklısın, İsmail Pehlivan sen de haklısın Kim bu er meydanındaki güzel? Pehlivana sen gel, sen gelme denilirmiş! Ne umduk ne bulduk Ters köşe yaptın sen beni başkan! Şampiyon burada Hendek'li nerede? Orada bir usta var çok uzakta Dualı Çayırdaki purolu monşerler kim? Cemil'e imkânsız de! İki Şehir Arasında Araftayım Pehlivan! Geliyor gelmekte olan SEN GEL, SEN GELME PEHLİVAN Kim ustadır, kim değil Derler, derler her şey derler Neredesin Fethi Baba? Sözüm kim'e? Sizce kim haklı? KEMER KİMİN? KİM BU DEMİR ADAM KARA YILAN OSMAN AYNUR GÖLCÜK'LÜ YILDIRAY PEHLİVAN Gölcük'lü Nedim Pehlivan Altı yapısı olmayanın, üst yapısı sağlam da değildir Yeşil Pehlivan O bir koca yörük Yine Samsun ve yine bir yiğit KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ Faruk Akkoyun Pehlivan Onlar Ailecek Pehlivan: Anne, Baba, Oğul Pehlivan Yağlı güreş ve usta Bir ol da gel Er Meydanlarından Deprem Meydanlarına Dev Adam Ertuğrul Pehlivan Yatağı Samsun (Fatih Atlı) Çay Ocağından Er Meydanlarına Bizde Yiğitler Bitmez: "Sarı Dev, Karamürsel'li Boşnak Hüseyin" Yağlı Güreş ve Askerlik Bir yiğitten daha ne beklenir ki... Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara! O KENDİNİ BİLİYOR Feda-Kâr Vefa-Kâr KİM BU KILICI TUTAN EL? Er Meydanlarımızı Pehlivansız Bırakma Başkanım Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar DELİ HİKMET Kispet olursa, kısmet de olur! İsa'yı ararken, Musa'dan mı olduk! KAYBETTİK! Birçok suçlu var, bir de suçsuz var, kim suçlu, kim suçsuz! DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL YAĞLI GÜREŞ VE BUKALEMUN CÖMERTLİK SADECE PARA İLE Mİ? GÜÇ İLE Mİ? MAKAM İLE Mİ? OLUR Kitabın ortasından konuşmaya devam edeceğiz Yoruldun be Ali! Feda "Kâr" Başpehlivanlık mı? Boşpehlivanlık mı? Vakti geldiğinde konuşacağız