Sadece Güreş
HV
26 ŞUBAT Pazartesi 10:36
Advert Advert

ZURNACI KARDEŞLERİN NEDEN SESİ SOLUĞU ÇIKMIYOR?

Cemil Tekin
Cemil Tekin
Giriş Tarihi : 11-05-2023 17:29

Sevgili güreş severler; Yağlı güreşimizin birçok olmazsa olmazı vardır. Pehlivanı, ağası, cazgırı, yağcısı, bezcisi, davul zurnası gibi birçok ritüelleri...

Bu ritüellerden en önemlisi de davul zurna ekibidir. Tarihi Edirne Kırkpınar'a yıllarca damga vurmuş Edirne Kırkpınar Davul Zurna Ekibi. Bu ekipsiz güreş, güreş de bu ekipsiz olmaz. Ha olur ise de tuzsuz çorba gibi yavan olur.

Tarihi Edirne Kırkpınar Müzisyenleri adı altında Serhat Şehri Edirne patentli birçok grup mevcut. Bu grupların hepsi yağlı güreşimize hizmet ediyor. Onlar da, biz basın mensupları gibi bu camianın birer neferi. Hepsini seviyor ve destekliyoruz. Fakat bu gruplar arasında öyle bir ekip var ki; Ata'dan, Dede'den, Baba'dan orijinal zurnacı ve davulcu. Hatta soyisimleri bile Zurnacı. Kim mi bu isimler Fahrettin Zurnacı & Alaaddin Zurnacı Kardeşler ve oğlu Fahrettin Zurnacı kardeşim. Peki Ata'dan, Dede'den günümüze kadar kaç kuşak bu kültüre hizmet etmiş Zurnacı Kardeşler neden özellikle son 1-2 senedir dualı çayırda, er meydanlarında yoklar ya da görünmüyorlar.

Yoksa, bahsetmiş olduğumuz bu ritüellerden biri olan cazgırlarımızın bazılarına uygulandığı gibi, Tarihi Edirne Kırkpınar Davul Zurna Ekiplerinden Zurnacı Kardeşler'e de birileri tarafından siyasi ya da siyasi olmayan ambargo mu uygulanıyor? Eğer ki; böyle bir durum söz konusu değil ise, biz yıllarını bu er meydanlarına vermiş, tabiri caizse çekirdekten yetişmiş ve işini layıkıyla yerine getiren bu ekibi yani Zurnacı Kardeşler'i biz neden er meydanlarında göremiyoruz? Rahmeti Rahmana kavuşan önemli bir değerimiz olan Tarihi Edirne Kırkpınar Başcazgırlarından rahmetli Pele Mehmet ile birlikte Zurnacı Kardeşler'i toprağa mı koydular da haberimiz yok.

Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR