Sadece Güreş
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 17:05
Advert Advert

CÖMERTLİK SADECE PARA İLE Mİ? GÜÇ İLE Mİ? MAKAM İLE Mİ? OLUR

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 12-09-2022 20:40

Cömertliği para ile, makam, mevki, güç ile olduğunu zannedip, gücünü, kuvvetini, dirayetini, saygınlığını paradan alanların paralarını kaybettiklerinde kendilerinden geriye hiçbir şey kalmayacağını hiç düşünmez, düşünmek istemezler.

Bir de bu gücünü paradan, makamlarından alanların gölgesinde, dizlerinin diplerinde, ellerinin altında beslenen onlar olmazsa aç açıkta kalacaklarını düşünen, onları haşa ve kellâ rızık veren zanneden onları velinimet zanneden onlar olmazsa hayat son bulur zanneden asalaklar var.

Bizim ilgi alanımız güreş camiası olduğundan oradan misal vereyim. Siz nereye alırsanız alın. Çünkü bu durum her alanda hemen hemen aynı işliyor aynı yaşanıyor.

Gelelim mevzuya; cömertlik sadece para babası güreş ağalarının, makam sahibi başkanların, yöneticilerin, güreş organizatörlerinin yani gücünü makamından, parasından alanların değil, aynı zamanda fakirin, güçsüzün makamı mevkii olmayan, sade bir insanın da olabileceği bir vasıftır.

Hatta son saydığım gurubun cömertliği, gücünü makamından, parasından, variyetinden alanların cömertliğinden daha değerlidir.

Çünki onların cömertliğin de paranın, makamın gücü yoktur. Onlar tamamen kendi yaşantılarından, zamanlarından, emeklerinden cömertlik ederler. Üstelik onların cömertliğinin kul bazında geri dönüş beklentisi yoktur. Cömertliği misli ile geri alma yoktur.

Onların dünyasında cömertlik bir verip on almak, ya da egosunu tatmin etmek, insanları kendisine muhtaç etmek, el avuç açtırmak, paranın gücü ile kendilerine methiyeler düzdürmek yoktur. Sayıları azımsanmayacak kadar çoktur aslında. Birçok siyasi mitinglerde bile bulunmaz bu sayı da cömert insan. Sabahın sekizinde er meydanına gelir oturur. Akşamın sekiz, dokuzuna kadar ihtiyaç gidermeye bile gitmez neredeyse. Onlar Ata sporumuz yağlı güreşin en cömert, menfaatsiz, karşılıksız hizmetkârları aziz seyircimizdir.

Bir çoğu evinden, aşından, eşinden, işinden feragat eder. Tatile, gezmeye, yemeye, eğlenmeye gitmek varken tüm hazırlığını yağlı güreş sezonuna yapar. Kimseden bir şey beklemez. Kimseye de minnet etmez, karşılık beklemez. İnandıkları, sevdikleri koçyiğitlerimizi, pehlivanlarımızı destekleyebilmek için her şeyden feragat eder. En büyük cömertliği yaparlar. Emin olun ki; kalabalık seyircinin olmadığı hiçbir güreş organizasyonun da ne siyasileri, ne makam sahiplerini, ne de para babalarını göremezsin, gelmezler. İsterse Türkiye Cumhuriyetinin tüm Başpehlivanları aynı gün, aynı sahada güreş tutsun, bu cömert, cefakâr, vefakâr seyirci olmazsa. Ortada ne pehlivan kalır, ne ağa, ne paşa, ne de siyasi koltuk sahipleri. Eğer cömert birilerini arıyorsanız protokole değil, seyirci tribününe bakacaksınız.

Sözüm yaptığı işi Allah için, samimi hak ve hakkaniyet içinde yapan, elinden çok dili, kalbi bir gönlü zengin, makam, mevki, variyet sahiplerine asla değil. Benim sözüm yazdıklarımdan rahatsızlık duyabilecek herkese.

Saygılarımla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Hakkını helâl et Ali! Kırkpınar'a ramak kala, 7-8 gün kala Kırkpınar öncesinde yaşananlar! Devletin zirvesi değişmedi, sen niye değiştin? Iğdırlı Hasan Pehlivan! Nihayet beklediğimiz, yıllardır dert edindiğimiz karar alındı! Zahmetsiz rahmet aramayın! HAYRET EDİYORUM, AKLIM ALMIYOR! Devlete açık mektup! Yörük Ali Destanı Tebrikler Ali! Tarihine düşman sözde gazeteciler türedi İstifa! Neden? Makam sahibi ve para babaları önünde boyun eğenler var? Cazgır kimdir? Her yöneticinin birçok yalakası vardır! Kim mağdur? YA O KOL KOPACAK, YA DA O ÇARK DURACAK! Örümcek Adam! Yaralı Aslan Cengizhan! Konya Beyşehir'den kükredi bir koçyiğit! O BİR SARI FIRTINA! Toroslara mı çıktın Ali? Baba ben pehlivan olacağım! Ne anlar Hikmet hoca güreşten! TÜRK GÜREŞİNE ŞEREF GELDİ, ŞEREF VERDİ MİNDERDE PEŞREV ÇEKEN TÜRK Ne yaptın sen Mustafa? Yakışır Karapürçek'e Türkiye'nin gözü, kulağı Sakarya'da. Sakarya'nın siyasileri, hamileri, abileri, nerede? Siz şu Atasözünü duydunuz mu hiç? Sakın kaybetmeyin Ahmet Kavakçı'yı Denizli; sahip çık yiğidine, sahip çık Raşit'ine KİM KAZANDI? KİM KAYBETTİ? Sözüm güreş camiasına Minder mayosuz olmaz da, er meydanı kispetsiz olur mu? Mehmet Keçe Atak Usta İrfan Şahin Usta Necati Başar Aday Adayı Yanlış Yer, Yanlış Zaman Başpehlivanlar Şapkalı amca sen haklısın, İsmail Pehlivan sen de haklısın Kim bu er meydanındaki güzel? Pehlivana sen gel, sen gelme denilirmiş! Ne umduk ne bulduk Ters köşe yaptın sen beni başkan! Şampiyon burada Hendek'li nerede? Orada bir usta var çok uzakta Dualı Çayırdaki purolu monşerler kim? Cemil'e imkânsız de! İki Şehir Arasında Araftayım Pehlivan! Geliyor gelmekte olan SEN GEL, SEN GELME PEHLİVAN Kim ustadır, kim değil Derler, derler her şey derler Neredesin Fethi Baba? Sözüm kim'e? Sizce kim haklı? KEMER KİMİN? KİM BU DEMİR ADAM KARA YILAN OSMAN AYNUR GÖLCÜK'LÜ YILDIRAY PEHLİVAN Gölcük'lü Nedim Pehlivan Altı yapısı olmayanın, üst yapısı sağlam da değildir Yeşil Pehlivan O bir koca yörük Yine Samsun ve yine bir yiğit KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ Faruk Akkoyun Pehlivan Onlar Ailecek Pehlivan: Anne, Baba, Oğul Pehlivan Yağlı güreş ve usta Bir ol da gel Er Meydanlarından Deprem Meydanlarına Dev Adam Ertuğrul Pehlivan Yatağı Samsun (Fatih Atlı) Çay Ocağından Er Meydanlarına Bizde Yiğitler Bitmez: "Sarı Dev, Karamürsel'li Boşnak Hüseyin" Yağlı Güreş ve Askerlik Bir yiğitten daha ne beklenir ki... Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara! O KENDİNİ BİLİYOR Feda-Kâr Vefa-Kâr KİM BU KILICI TUTAN EL? Er Meydanlarımızı Pehlivansız Bırakma Başkanım Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar DELİ HİKMET Kispet olursa, kısmet de olur! İsa'yı ararken, Musa'dan mı olduk! Yirmisinde Genç Aslan, Kırkbeşinde Yorgun Aslan! KAYBETTİK! Birçok suçlu var, bir de suçsuz var, kim suçlu, kim suçsuz! DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL YAĞLI GÜREŞ VE BUKALEMUN Kitabın ortasından konuşmaya devam edeceğiz Yoruldun be Ali! Feda "Kâr" Başpehlivanlık mı? Boşpehlivanlık mı? Vakti geldiğinde konuşacağız