Sadece Güreş
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 17:38
Advert Advert

Yoruldun be Ali!

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 30-08-2022 10:39

Ne kimseye kendini anlatacak, ne de kimseyi anlayacak takatin var. Bir çocuk kadar beklentili, bir ihtiyar kadar suskunsun bu aralar.

Ne istiyorlar senden? Kime, kimlere var zararın. Hangi kovana çomak soktun ki; yaban arıları gibi sardılar her bir yanını ısırıyorlar senin. Boyun bükmemen, kimseye müdane etmemen, yağcılık yalakalık yapmaman mı? Rahatsız etti birilerini. Belki de dik duruşun, dik yürüyüşün, gücün kuvvetin, boyun posun, heybetin pehlivan oğlu pehlivan oluşun mu rahatsız etti birilerini.

Gücünden, kuvvetinden pehlivanlığından, yiğitliğinden nemalanamayışları mı rahatsız etti birilerini. Hiç vazgeçmeyişin, yine yeniden küllerinden doğuşun mu? Rahatsız etti birilerini. Panlarını, ayarlarını, hesaplarını yağlı güreşin üstündeki imparatorluklarını sarsışın mı? Rahatsız etti birilerini. Nasıl bir plan yaptılar, nasıl bir oyun sergiliyorlar ki; aslanı evinde kediye boğdurmaya çalışıyorlar. Nasıl başardılar Ali! En yakın takım arkadaşlarını bile sana düşman ettiler, rakip ettiler.

Yılma Ali! Vazgeçme. Sen güçlüsün, sen yiğitsin. Çünkü sen pehlivan oğlu pehlivansın. Yiğidin kolay zaferi olmaz. Kolay yoldan kahraman olmaz. Sen zor olanı seçtin. Sen her babayiğidin cesaret edemediği yolu, yanlız yürümeyi seçtin. Kimseye yaslanmadan, kimseden güç almadan yürümeyi seçtin. Sen yürü Ali. Ardında bir sürü sevenin var senin. Sen doğru bildiğin yolda hiç yılmadan, yıkılmadan yürü. Varsın yenildiğini zannetsinler. Bilmesinler içi boş insanlar ile geçirecek vaktinin olmadığını. Onlar bilmez senin derdinin, hedefinin sadece kazanıp yada kaybetmek olduğunu. Sen aslansın Ali. Aslan aslanlarla yol alıp et yemek varken, sırtlanlarla yürüyüp leş yemez zaten. Senin çıkarsız, menfaatsiz yol yürüyüşün onların terazisini bozar. Her daim seni seven, sana gönül veren binlerce güreşsever senin sadece elinden geleni değil, yüreğinden geleni yaptığını biliyor. Kanının, terinin son damlasına kadar savaştığını biliyor.

Seyirci çok iyi biliyor ki; el zaman zaman yanılır da, yürek asla yanılmaz. Evet Ali; Süleyman Kırman'ın da dediği gibi, "Bu Şehrin Sana Bir Kemer Borcu Var." Senin de ailene, dedene, babana seni çıkarsız menfaatsiz seven aziz seyircine bir kemer sözün var. Niyet hayır akibet hayır. Daha iki ebedi kemer kuşanabilecek yaşta, güçte, kuvvet de, kudrettesin. Haydi Ali! Yine, yeniden başla çalışmalara. Dört altın kemer ile, hatta bana kalsa beş altın kemer ile adını zaten yazdırdın Tarihi Edirne Kırkpınar'a. Şimdi efsane olma vakti. Kimsenin başaramadığını başarma vakti. Herkesin artık Ali için kemer bitti dendiği anda Ali'nin kemer alma vakti. "Ali Bitti Demeden Hiçbir Şey Bitmezmiş" dedirtme vakti.

Saygılarımla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Hakkını helâl et Ali! Kırkpınar'a ramak kala, 7-8 gün kala Kırkpınar öncesinde yaşananlar! Devletin zirvesi değişmedi, sen niye değiştin? Iğdırlı Hasan Pehlivan! Nihayet beklediğimiz, yıllardır dert edindiğimiz karar alındı! Zahmetsiz rahmet aramayın! HAYRET EDİYORUM, AKLIM ALMIYOR! Devlete açık mektup! Yörük Ali Destanı Tebrikler Ali! Tarihine düşman sözde gazeteciler türedi İstifa! Neden? Makam sahibi ve para babaları önünde boyun eğenler var? Cazgır kimdir? Her yöneticinin birçok yalakası vardır! Kim mağdur? YA O KOL KOPACAK, YA DA O ÇARK DURACAK! Örümcek Adam! Yaralı Aslan Cengizhan! Konya Beyşehir'den kükredi bir koçyiğit! O BİR SARI FIRTINA! Toroslara mı çıktın Ali? Baba ben pehlivan olacağım! Ne anlar Hikmet hoca güreşten! TÜRK GÜREŞİNE ŞEREF GELDİ, ŞEREF VERDİ MİNDERDE PEŞREV ÇEKEN TÜRK Ne yaptın sen Mustafa? Yakışır Karapürçek'e Türkiye'nin gözü, kulağı Sakarya'da. Sakarya'nın siyasileri, hamileri, abileri, nerede? Siz şu Atasözünü duydunuz mu hiç? Sakın kaybetmeyin Ahmet Kavakçı'yı Denizli; sahip çık yiğidine, sahip çık Raşit'ine KİM KAZANDI? KİM KAYBETTİ? Sözüm güreş camiasına Minder mayosuz olmaz da, er meydanı kispetsiz olur mu? Mehmet Keçe Atak Usta İrfan Şahin Usta Necati Başar Aday Adayı Yanlış Yer, Yanlış Zaman Başpehlivanlar Şapkalı amca sen haklısın, İsmail Pehlivan sen de haklısın Kim bu er meydanındaki güzel? Pehlivana sen gel, sen gelme denilirmiş! Ne umduk ne bulduk Ters köşe yaptın sen beni başkan! Şampiyon burada Hendek'li nerede? Orada bir usta var çok uzakta Dualı Çayırdaki purolu monşerler kim? Cemil'e imkânsız de! İki Şehir Arasında Araftayım Pehlivan! Geliyor gelmekte olan SEN GEL, SEN GELME PEHLİVAN Kim ustadır, kim değil Derler, derler her şey derler Neredesin Fethi Baba? Sözüm kim'e? Sizce kim haklı? KEMER KİMİN? KİM BU DEMİR ADAM KARA YILAN OSMAN AYNUR GÖLCÜK'LÜ YILDIRAY PEHLİVAN Gölcük'lü Nedim Pehlivan Altı yapısı olmayanın, üst yapısı sağlam da değildir Yeşil Pehlivan O bir koca yörük Yine Samsun ve yine bir yiğit KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ Faruk Akkoyun Pehlivan Onlar Ailecek Pehlivan: Anne, Baba, Oğul Pehlivan Yağlı güreş ve usta Bir ol da gel Er Meydanlarından Deprem Meydanlarına Dev Adam Ertuğrul Pehlivan Yatağı Samsun (Fatih Atlı) Çay Ocağından Er Meydanlarına Bizde Yiğitler Bitmez: "Sarı Dev, Karamürsel'li Boşnak Hüseyin" Yağlı Güreş ve Askerlik Bir yiğitten daha ne beklenir ki... Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara! O KENDİNİ BİLİYOR Feda-Kâr Vefa-Kâr KİM BU KILICI TUTAN EL? Er Meydanlarımızı Pehlivansız Bırakma Başkanım Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar DELİ HİKMET Kispet olursa, kısmet de olur! İsa'yı ararken, Musa'dan mı olduk! Yirmisinde Genç Aslan, Kırkbeşinde Yorgun Aslan! KAYBETTİK! Birçok suçlu var, bir de suçsuz var, kim suçlu, kim suçsuz! DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL YAĞLI GÜREŞ VE BUKALEMUN CÖMERTLİK SADECE PARA İLE Mİ? GÜÇ İLE Mİ? MAKAM İLE Mİ? OLUR Kitabın ortasından konuşmaya devam edeceğiz Feda "Kâr" Başpehlivanlık mı? Boşpehlivanlık mı? Vakti geldiğinde konuşacağız